Rosyjski MSZ: informowaliśmy o problemach z dostawami ropy

opublikowano: 10-01-2007, 18:29

Europejscy partnerzy Rosji byli szczegółowo powiadomieni o sytuacji, związanej ze wstrzymaniem tranzytu rosyjskiej ropy przez terytorium Białorusi, oświadczył wiceminister Aleksandr Gruszko.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko oświadczył w środę, że jego kraj na bieżąco informował swoich europejskich partnerów o problemach z dostawami rosyjskiej ropy naftowej przez Białoruś.

Według Gruszki, którego wypowiedź przytacza agencja Interfax, europejscy partnerzy Rosji byli szczegółowo powiadomieni o sytuacji, związanej ze wstrzymaniem tranzytu rosyjskiej ropy przez terytorium Białorusi.

"Utrzymujemy stały kontakt z europejskimi partnerami na różnych szczeblach, w tym za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu" - oświadczył rosyjski dyplomata.

Jego zdaniem, partnerzy Rosji w Unii Europejskiej "mają pełną orientację i w detalach znają sytuację powstałą w kwestiach tranzytu rosyjskiej ropy przez terytorium Białorusi".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso skrytykowali we wtorek w Berlinie wstrzymanie bez ostrzeżenia dostaw rosyjskiej ropy naftowej, określając takie postępowanie jako "nie do zaakceptowania".

Merkel podkreśliła, że Unię Europejską łączy z Rosją strategiczne partnerstwo. Dodała, że nawet w czasach zimnej wojny Rosja była "solidnym dostawcą" energii. Jednak przerwanie dostaw bez konsultacji "niszczy zaufanie" i uniemożliwia zbudowanie "opartej na zaufaniu współpracy" - powiedziała kanclerz, pytana, czy wobec najnowszych wydarzeń Rosja pozostaje wiarygodnym partnerem UE.

Wiceminister Gruszko wyjaśnił w środę, że tranzyt rosyjskiej ropy przez białoruskie terytorium reguluje porozumienie między krajami Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) z 4 czerwca 1999 roku, którego sygnatariuszami są m.in. Białoruś i Rosja.

"Przewiduje ono, że strony nie nakładają ceł i podatków na towary, wwożone z obszaru celnego Rosji tranzytem przez terytorium Białorusi do państwa nie będącego sygnatariuszem tego porozumienia" - powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych.

Jerzy Malczyk

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosyjski MSZ: informowaliśmy o problemach z dostawami ropy