Roszady w portfelu Arii

opublikowano: 20-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeszcze w tym roku Aria wyjdzie z dwóch inwestycji. W przyszłym chce utworzyć trzeci fundusz i kupić do niego dwa podmioty.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie firmy Aria chce sprzedać jeszcze w tym roku
  • kto będzie ich nowym właścicielem
  • jakie plany ma w związku z utworzeniem kolejnego funduszu.

Koniec roku przynosi spore zmiany w portfelu Arii, funduszu inwestującego w spółki technologiczne z Europy Środkowo-Wschodniej. Kilka dni temu firma sprzedała większość udziałów w Software Development Academy (SDA). Spółka szkoląca programistów stała się współwłasnością Arii w marcu 2019 r. i wkrótce — w związku z nadejściem pandemii COVID-19 — przestawiła się z organizacji kursów stacjonarnych na zajęcia online. Jej wyniki finansowe dowodzą, że był to strzał w dziesiątkę. Polską firmą zaczęła interesować się konkurencja. SDA właśnie połączyła się z węgierskim rywalem — firmą Codecool.

Miliard na celowniku
Miliard na celowniku
Założona i kierowana przez Dariusza Lewandowskiego Aria ma ambicję za 3-5 lat zarządzać portfelem wartym co najmniej 1 mld zł.
Tomasz Pikuła

Przy tej okazji Aria wyszła częściowo z inwestycji (uzyskując wewnętrzną stopę zwrotu na poziomie 35,5 proc.), ale zachowując część udziałów SDA, stała się automatycznie udziałowcem nowego podmiotu. Ma obecnie 4-procentowy pakiet i należy do większych współwłaścicieli zjednoczonego przedsiębiorstwa, którym kierować będzie Michał Mysiak, szef i założyciel SDA.

Model SaaS

Aria prowadzi równolegle dwa procesy sprzedaży spółek. Oba są blisko finału, do którego ma dojść jeszcze w tym roku.

— Każda z firm działa w modelu SaaS [software as a service — red.] i osiąga przychody na poziomie, który wkrótce sięgnie 10 mln EUR. W modelu SaaS, gdzie ostateczny przychód niemal równy jest zyskowi, jest to świetne osiągnięcie — mówi Dariusz Lewandowski, twórca i prezes Arii.

Z jednej inwestycji fundusz wychodzi całkowicie, a podmiot trafi do inwestora branżowego z Europy Środkowo-Wschodniej, z drugiej — częściowo.

— W tym wypadku zachowamy mniejszościowy pakiet akcji. Większościowy stanie się własnością zarejestrowanego w Londynie jednego z największych funduszy PE na świecie — informuje szef Arii.

Przypomnijmy, że w portfelu funduszu jest obecnie sześć firm (plus spółka powstała z połączenia SDA i Codecoolu). To Nethone (zwalcza fraud płatniczy w sieci), Sundose (oferuje suplementy diety), Inuru (rozwija technologię druku ultracienkich ekranów OLED), Senuto (dostarcza oprogramowanie wspierające m.in. działania SEO), Livespace (oferuje narzędzie do zwiększania produktywności sprzedaży) oraz Survicate (dostarcza oprogramowanie do budowy stron internetowych). Trzy ostatnie funkcjonują w modelu SaaS.

— Wychodzimy z inwestycji, aby pokazać inwestorom, ile można zarobić na takich spółkach, które wybraliśmy do portfela — mówi Dariusz Lewandowski.

Trzecia Aria

Kierowana przez niego firma planuje w przyszłym roku uruchomić kolejny fundusz — Aria ASI III NewTech. Będzie on następcą Aria ASI II NewTech, którego okres inwestycyjny właśnie się kończy. W odróżnieniu od poprzednika nowy fundusz będzie jednak zarejestrowany w Holandii lub Luksemburgu, a nie w Polsce.

— Zależy nam na zdobyciu inwestorów międzynarodowych. W obecnych warunkach, przy wysokiej inflacji, dostęp do finansowania jest trudniejszy, co nie oznacza, że na rynku nie ma pieniędzy inwestycyjnych. Oczywiście są, ale przede wszystkim wśród międzynarodowych inwestorów i właśnie dlatego zależy nam na zdobyciu ich zaufania — wyjaśnia Dariusz Lewandowski.

Inflacja to dla Arii minus, plusem natomiast jest słabnący złoty.

— Spadająca wartość złotego i innych środkowoeuropejskich walut do euro i dolara to czynnik, który może sprzyjać spółkom z naszego portfela — ocenia menedżer.

Chodzi o to, że prowadzą one działalność w Europie, USA i Azji, mają przychody w euro oraz w dolarach, ale koszty ponoszą przede wszystkim w polskiej walucie.

Aria ASI III NewTech zamierza już w przyszłym roku kupić udziały w dwóch pomiotach z Europy Środkowo-Wschodniej. Docelowo ma mieć na inwestycje równowartość około 200 mln zł, przy czym w pierwszej turze finansowania — zdaniem prezesa — powinna uzyskać od inwestorów około 50 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane