Roubini: Zapomnijcie o Chinach, inwestujcie w Indonezji

WST, Moneynews
26-10-2011, 07:50

Indonezja jest dobrym miejscem do inwestowania, ocenia legendarny ekonomista Nouriel Roubini, który zasłynął trafnym przewidzeniem pęknięcia bańki inwestycyjnej na rynku nieruchomości i ostatniego kryzysu finansowego.

.Profesor Uniwersytetu Nowy Jork wskazuje, że Indonezja posiada wysoki poziom konsumpcji krajowej, niskie zadłużenie i korzystną strukturę demograficzną. W wywiadzie dla Financial Times wylicza, że konsumpcja krajowa generuje ponad połowę PKB, dług w relacji do PKB stanowi jedynie około 26 proc., zaś duża populacja młodych ludzi pomaga ożywiać wzrost gospodarczy.

W trakcie kryzysu finansowego w latach 1997-1998 PKB Indonezji spadł o 13 proc. w ciągu roku, kapitał uciekł z kraju, miejscowa waluta (rupia) zanurkowała. Ale kraj wyciągnęła z tej lekcji nauczkę i zgromadziła ogromne rezerwy.

Znany jako Dr Doom ekonomista, który jest też prezesem Roubini Global Economics podkreśla, że do końca dekady Indonezja zostanie 10-tą pod względem wielkości gospodarką świata, a do 2030 r. może nawet awansować na 6-te miejsce.

Nadszedł czas rosnącej siły rynków wschodzących. Rozwijająca się Azja jest najdynamiczniej rosnącym regionem świata – wyjaśnia Roubini.

Ekonomista każe z ostrożnością podchodzić z kolei do Chin. Sugeruje, że może je czekać „twarde lądowanie”.

Wzrost gospodarczy Państwa Środka hamuje, zaś konsumpcja wewnętrzna tworzy około 1/3 PKB – dodaje profesor.

Uważa przy tym, że choć oficjalnie relacja długu do PKB w Chinach wynosi około 18 proc., to jego zdaniem, sięga nawet 80 proc.

Chiny muszą odejść od obecnego modelu wzrostu i znaleźć formę zrównoważonego wzrostu jak choćby w przypadku innych rozwijających się krajów takich jak Indonezja, Indie czy Brazylia – konkluduje Roubini.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Moneynews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Roubini: Zapomnijcie o Chinach, inwestujcie w Indonezji