Rozgrywka o Bank BPH i grube miliony

Adrian Boczkowski
18-09-2009, 07:02

Drobni akcjonariusze górą. Amerykanie zapłacą za akcje Banku BPH 140 mln zł więcej, niż zamierzali.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, DRB Holdings, kontrolujący amerykański GE Money Bank (GE), podniósł cenę w wezwaniu na wszystkie akcje Banku BPH. Cena skoczyła o 34,5 proc. — do 56,5 zł. Drobni akcjonariusze mają czas na zastanowienie do poniedziałku. Amerykanie mieli pierwotnie 65,9-procentowy pakiet banku. Pod koniec lipca ogłosili, że chcą całkowicie przejąć polski Bank BPH.

Wszystko wskazuje na to, że wyższa cena w wezwaniu to zasługa niektórych instytucji finansowych. BZ WBK AIB AM poinformował już w sierpniu, że zwiększył zaangażowanie w Banku BPH o 2 pkt proc. (do 14,2 proc. kapitału). Najwyraźniej nie był usatysfakcjonowany ceną oferowaną przez zagranicznego inwestora, a z powodu niskiej płynności walorów trudno byłoby mu wykorzystać już wtedy nieco wyższy kurs na GPW do wyjścia z inwestycji. Rozwiązanie, o którym pisaliśmy w sierpniu, wydawało się naturalne. Wykorzystanie niedużego zainteresowania giełdowych graczy Bankiem BPH (m.in. niepewność związana z fuzją z GE) pozwalało większym graczom na dynamiczne podciąganie notowań Banku BPH stosunkowo niskim kosztem. Rozgrywka toczyła się o grube miliony.

Wzlatujący kurs Banku BPH pokrzyżował plany DRB dotyczące przejęcia banku jak najniższym kosztem. To jednak cena za spóźnienie. Gdy w pierwszej połowie marca notowania BPH wychodziły z dołka poniżej 20 zł, oferta DRB z ceną 30-35 zł jawiłaby się jako niezwykle atrakcyjna dla krajowych funduszy. Tymczasem Amerykanie zdecydowali się na ruch dopiero cztery miesiące później, gdy pociąg zaczął odjeżdżać. Ile może ich to kosztować? Zwiększenie ceny z 42 do 56,5 zł podnosi wartość wezwania o blisko 142 mln zł. Zarządzający w BZ WBK AIB AM (m.in. fundusze Arka), odpowiadając na wezwanie, mają obecnie możliwość zainkasować za pakiet 59 mln zł więcej niż wcześniej, Unicredit (5,1 proc. walorów) — ponad 21 mln zł, a pozostali inwestorzy — 61 mln zł.

Więcej na ten temat w piątkowym Pulsie Biznesu.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Rozgrywka o Bank BPH i grube miliony