Czytasz dzięki

Rozszerzenie Unii Europejskiej pogłębiło różnice w zarobkach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-08-2005, 15:44

Rozszerzenie Unii Europejskiej w maju zeszłego roku pogłębiło różnice w zarobkach w najbogatszych i najbiedniejszych krajach UE - podał oficjalnie unijny urząd statystyczny Eurostat, cytowany w piątek przez AFP. W bogatych krajach UE średnie wynagrodzenie wyniosło w styczniu tego roku ok. 1200 euro brutto miesięcznie, w biedniejszych nowo przyjętych zaś - od 100 do 200 euro.

Rozszerzenie Unii Europejskiej w maju zeszłego roku pogłębiło różnice w zarobkach w najbogatszych i najbiedniejszych krajach UE - podał oficjalnie unijny urząd statystyczny Eurostat, cytowany w piątek przez AFP. W bogatych krajach UE średnie wynagrodzenie wyniosło w styczniu tego roku ok. 1200 euro brutto miesięcznie, w biedniejszych nowo przyjętych zaś - od 100 do 200 euro.

Z opublikowanego w czwartek raportu wynika, że w bogatym Luksemburgu zarabia się 13 razy więcej niż na Łotwie. Dla przykładu płaca minimalna wynosi w Luksemburgu 1467 euro, a na Łotwie - 116 euro.

Eurostat zwraca uwagę, że różnice między krajami bogatymi, a tymi, które dotąd uważane były za unijnych "średniaków", jak Hiszpania, Portugalia i Grecja, nie są tak duże i wynoszą w przybliżeniu 3:1.

Sytuacja się zmienia, kiedy porówna się siłę nabywczą pensji w krajach bogatych i biednych. W nowych krajach członkowskich koszty utrzymania są znacząco niższe, niż w "starej" UE. Jeśli się weźmie to pod uwagę, minimalna pensja luksemburska jest już tylko pięć razy wyższa niż na Łotwie.

Eurostat zbadał też, jak rósł poziom życia w poszczególnych krajach, porównując wzrost płacy minimalnej ze wzrostem cen przez pięć lat. W ten sposób mierzony poziom życia wzrósł m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii, zaś spadł w Polsce i na Węgrzech, a także we Francji, Hiszpanii i Belgii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane