Czytasz dzięki

RPA: najdłuższy cykl spadkowy od 1945 r.

opublikowano: 25-09-2019, 14:20

Gospodarka RPA pozostaje w najdłuższym cyklu spadkowym od 1945 r. Wywiera to dodatkową presję na rząd, aby wdrożył reformy mające na celu zwiększenie zaufania przedsiębiorstw i ożywienie wzrostu.

Według wrześniowego biuletynu Banku Rezerw, południowoafrykańska gospodarka weszła w 70. miesiąc cyklu osłabienia. Jest to wynikiem słabnącego wzrostu gospodarczego i malejącego zaufanie przedsiębiorstw, podczas gdy nastroje w sektorze produkcyjnym notują spadek.

Najbardziej uprzemysłowiona gospodarka Afryki nie wzrosła o więcej niż 2 proc. od 2013 r., a zaktualizowane prognozy banku centralnego z ubiegłego tygodnia wskazują, że nawet nie osiągnie tego poziomu wzrostu do 2021 r. 

Projekcja Banku Rezerw wskazująca na zaledwie 0,6 proc. wzrost PKB w tym roku oznacza najwolniejszą ekspansję roczną od 2016 r. Zaufanie przedsiębiorców spadło w sierpniu do najniższego poziomu od ponad trzech dekad ze względu na rosnące zadłużenie, obawy o wpływ Eskom Holdings SOC na finanse kraju i stopę bezrobocia na poziomie 29 proc., która pobudza napięcia społeczne pogarszając status kraju jako miejsca inwestycji.

W okresie II kwartału 2019 r.  napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniósł 26,3 mld randów (1,75 mld USD), w porównaniu z 11,7 mld randów w poprzednim kwartale. Inwestycje portfelowe spadły do 9,98 mld randów z 29,2 mld. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane