Rubel najbardziej umacniającą się walutą w tym roku

opublikowano: 12-05-2022, 09:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kontrola kapitału wprowadzona w Rosji w reakcji na sankcje spowodowała, że rubel jest najbardziej umacniającą się walutą w tym roku. Wątpliwości wobec wyceny waluty w Moskwie skłoniła jednak rynek do zmiany źródła kwotowania rosyjskiej waluty w przypadku niektórych derywatów, informuje Bloomberg.

Według notowań na giełdzie w Moskwie rubel zyskał już 11 proc. w tym roku wobec dolara. Wyprzedził pod tym względem brazylijskiego reala, który po wzroście o 9 proc. był dotychczas najbardziej umacniającą się w tym roku walutą na świecie. Umocnienie rubla wynika z działań wprowadzonych przez Bank Rosji po wybuchu wojny na Ukrainie i nałożenia na Rosję sankcji. Wśród najważniejszych podjętych w Rosji kroków jest zmuszenie eksporterów do sprzedaży pozyskanych walut i żądanie od importerów płatności za rosyjski gaz rublami.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg zwraca uwagę, że wielu traderów walutowych przestało handlować rublem, bo uznali, że jego wartość wyświetlana na monitorach nie jest wyceną możliwą do stosowania w realnym świecie. Stowarzyszenie EMTA rekomendowało, aby od 6 czerwca traderzy wykorzystywali przy wycenie niektórych instrumentów pochodnych kurs rubla publikowany przez WM/Refinitiv.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane