Rutkowski: za dwa tygodnie rozmowy ws. tranzytu rosyjskiego gazu i ropy

Polska Agencja Prasowa SA
21-09-2005, 17:07

Wiceminister gospodarki Piotr Rutkowski poinformował w środę, że za dwa tygodnie polska delegacja jedzie do Rosji na rozmowy w sprawie tranzytu gazu i ropy oraz po to, by omówić projekty Jamał II i Amber.

Wiceminister gospodarki Piotr Rutkowski poinformował w środę, że za dwa tygodnie polska delegacja jedzie do Rosji na rozmowy w sprawie tranzytu gazu i ropy oraz po to, by omówić projekty Jamał II i Amber.

    Rutkowski był gościem X Międzynarodowych Targów Przemysłu Naftowego, które odbywają się w Warszawie.

    Zdaniem wiceministra, projekt tzw. gazociągu bałtyckiego między Rosją a Niemcami, omijającego Polskę, to "jedynie wstępne porozumienie, które należy traktować jako jeden z wielu projektów, jakimi zajmuje się Komisja Europejska".

    Jako przykłady innych projektów Rutkowski wymienił plany budowy II nitki gazociągu jamalskiego przebiegającego z Półwyspu Jamalskiego, przez Białoruś, Polskę - do Niemiec), gazociągu Amber (miałby prowadzić z Rosji przez Łotwę, Litwę, Obwód Kaliningradzki do Polski - PAP), ropociągu Sarmatia (transportującego ropę kaspijską - PAP) czy gazociągu Nabucco (miałby on połączyć irańskie złoża gazu z systemem europejskim - PAP). "Tych projektów jest bardzo wiele i trzeba je poważnie rozpatrzyć" dodał wiceminister.

    Jak powiedział PAP, w czasie rozmów z Rosjanami w ramach zespołu zajmującego się współpracą w sektorze energetyczno-paliwowym (działa on jako część polsko-rosyjskiej Międzynarodowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej) poruszone będą tematy dotyczące tranzytu przez Polskę rosyjskiego gazu (Rosjanie chcą obniżenia taryf przesyłowych) oraz projektów Jamał II i Amber.

    Tematem rozmów ze stroną rosyjską będzie także kwestia ilości przesyłanej przez Polskę ropy. Jak powiedział Rutkowski, Rosjanie chcą zagwarantować sobie "odpowiedni poziom przesyłanej ilości ropy przez Polskę, na co my nie chcemy się zgodzić".

    Rutkowski powiedział, że w rozmowach ze stroną rosyjską Polska nie jest pozbawiona atutów. "30 proc. ropy eksportowanej z Rosji na Zachód jest tranzytowane przez Polskę. Tak naprawdę, nie ma zbyt wielu dróg tego tranzytu" - dodał.

  "Gazu w Rosji jest więcej, niż może go przetransportować np. gazociąg północny (Bałtycki - PAP) - powiedział. Jego zdaniem, Europa będzie potrzebowała coraz więcej rosyjskiego gazu i ropy, co dla Polski może stanowić szansę. "Trzeba będzie rozmawiać z takim krajem jak Polska, która jest bardzo atrakcyjnie położona" - zaznaczył.

    Rutkowski dodał, że jego zdaniem zarówno projekt Jamał II, jak i Amber sa możliwe do realizacji, choć trudno powiedzieć, w jakim czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rutkowski: za dwa tygodnie rozmowy ws. tranzytu rosyjskiego gazu i ropy