Rynek farmaceutyczny potrzebuje przejrzystości

Marta Markiewicz
27-01-2011, 00:00

Konieczność podejmowania przejrzystych i niezależnych decyzji związanych z refundacją leków to priorytet polityki lekowej Komisji Europejskiej.

Konieczność podejmowania przejrzystych i niezależnych decyzji związanych z refundacją leków to priorytet polityki lekowej Komisji Europejskiej.

Unijne prawo jasno wytycza rządom państw członkowskich — m.in. w dyrektywie EC/89/105 — konieczność stworzenia transparentnych zasad podejmowania decyzji refundacyjnych, zwłaszcza co do terminowości, jasności publicznych kryteriów wprowadzania leków do systemu refundacji oraz informacji przekazywanych do producentów farmaceutyków.

Zdrowie i pieniądze

W ocenie Zenona Wasilewskiego, eksperta prawa farmaceutycznego BCC, gdy w grę, oprócz ludzkiego zdrowia i życia, wchodzą duże pieniądze, polityka lekowa wciąż budzić będzie mnóstwo emocji. Tym bardziej, że jej realizacja zależy także w dużej mierze od środowisk pozarządowych, których interesy i oczekiwania są zróżnicowane i często sprzeczne.

Dotyczy to zarówno wytwórców, dystrybutorów, aptekarzy, pacjentów, jak również lekarzy, którzy decydują o wyborze terapii i o ordynacji leków — uważa Zenon Wasilewski.

Jego zdaniem, by uniknąć manipulacji rynkiem leków, główną zasadą państwowej polityki lekowej musi być jej transparentność.

— Procedury muszą być nie tylko przejrzyste, ale też konsekwentnie przestrzegane — podkreśla ekspert BCC.

W jego ocenie, chodzi nie tylko o przepisy dotyczące systemu negocjowania cen, jakie mają obowiązywać na objęte refundacją farmaceutyki, ale również zasady rejestracji i wprowadzania na rynek nowych leków. W Polsce ma to regulować dyskutowana właśnie w Sejmie ustawa refundacyjna.

— Niewątpliwym plusem tego projektu jest propozycja powołania Rady Przejrzystości i Komisji Ekonomicznej — mówi Zenon Wasilewski.

Lista zastrzeżeń

Polscy przedsiębiorcy podchodzą jednak z dużą rezerwą do przedstawionych rozwiązań legislacyjnych. Według Ireny Rej, szefowej Izby Gospodarczej "Farmacja Polska", mimo że w projekcie ustawy refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia rzeczywiście starało się wprowadzić unijne zalecenia dyrektywy przejrzystości — nie ze wszystkich zapisów ustawy branża farmaceutyczna będzie się cieszyć.

— Naszym zdaniem, w projekcie ustawy, która jest pewnym przełożeniem dla polityki lekowej państwa, brakuje m.in. unijnych zaleceń mówiących o ścieżce odwołania się od decyzji refundacyjnej — ocenia Irena Rej.

Niezgodny z zaleceniami KE, według szefowej "Farmacji Polskiej", wydaje się również zapis o dodatkowym 3-procentowym podatku obrotowym.

— Po wejściu w życie zapisów ustawy refundacyjnej, będziemy jedynym w UE państwem, gdzie branża farmaceutyczna będzie płacić podwójny podatek obrotowy — podsumowuje Irena Rej.

Sprawdzone w UE

Rozwiązania ograniczające wydatki refundacyjne w krajach UE — regulacje po stronie popytu na leki:

W odniesieniu do lekarzy

- monitoring preskrypcji (stosowany we wszystkich kraje UE z wyjątkiem Cypru, Polski, Estonii, Litwy);

- kliniczne wskazówki preskrypcji (wszystkie kraje UE z wyjątkiem Cypru, Grecji, Irlandii, Polski);

- zachęty finansowe do stosowania tańszych zamienników (Austria, Belgia, Hiszpania, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania);

- edukacja i informacja skierowana do lekarzy m.in. na temat kosztów farmakoterapii (wszystkie kraje UE z wyjątkiem Cypru, Grecji, Węgier, Łotwy oraz Malty; w tych dwóch ostatnich akcja informacyjna była realizowana, obecnie nie jest kontynuowana).

W odniesieniu do pacjentów

- kampanie informacyjne na temat tańszych zamienników (wszystkie kraje z wyjątkiem Cypru, Węgier, Litwy, Malty, Norwegii oraz Słowenii);

- współpłacenie pacjentów (wszystkie kraje UE z wyjątkiem Cypru, Francji, Malty, Słowenii).

W odniesieniu do aptek

- substytucja lekami generycznymi (wszystkie kraje UE z wyjątkiem Austrii, Belgii, Estonii, Grecji, Irlandii, Litwy, Wielkiej Brytanii);

- zachęty finansowe do stosowania tańszych zamienników (Francja, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Markiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Farmacja / Rynek farmaceutyczny potrzebuje przejrzystości