Rynek pracy w USA i Kanadzie zaskakuje …

  • Marek Rogalski
opublikowano: 06-09-2019, 16:03

… pozytywnie. Bardziej widoczne jest w to w przypadku Kanady, gdzie opublikowane dzisiaj dane o godz. 14:30 pokazały wzrost zatrudnienia w sierpniu aż o 81 tys. przy 23,8 tys. zwyżce pełnych etatów i 57,2 tys. tymczasowych, chociaż dzieje się to przy pewnym wyhamowaniu dynamiki wynagrodzeń (do 3,8 proc. r/r z 4,5 proc. r/r).

Efekt to dalsze umocnienie CAD’a, który dwa dni temu został mocno wsparty przez komunikat Banku Kanady redukujący szanse na cięcie stóp procentowych w tym roku. Dzisiejsze dane z rynku pracy potwierdzają tą narrację.

Na wykresie dziennym USDCAD widać zanegowanie wczorajszej formacji młota, który jednak okazał się ruchem powrotnym w rejon dolnego ograniczenia formacji, która została wcześniej wyłamana. Zniżka jest potwierdzana przez dzienne wskaźniki. Kluczowe strategicznie wsparcie można wskazać dopiero przy 1,3080 (długoterminowa linia trendu wzrostowego).

W przypadku danych z USA w pierwszym momencie mieliśmy pewne zawahanie, bo… dane nieco się rozjechały. Przyrost nowych etatów okazał się niższy od spodziewanego – odczyt NFP wyniósł 130 tys. wobec prognozowanych 160 tys. – ale dynamika płacy godzinowej w sierpniu wypadła lepiej – wzrost o 0,4 proc. m/m i 3,2 proc. r/r przy medianie 0,3 proc. m/m i 3,1 proc. r/r. To powoduje, że oczekiwania na wyraźniejsze cięcie stóp przez FED na posiedzeniu 18 września maleją - chociaż poziom oczekiwań przed publikacją nie był zbyt duży i przekłada się to na nieznaczne osłabienie USD. Kurs EURUSD podchodził przed godz. 16:00 w okolice oporu 1,1060-65, co nie zmienia jednak oczekiwań, że wyraźne wybicie ponad wczorajszy szczyt przy 1,1083 nie wydaje się być bazowym scenariuszem na najbliższe kilkanaście godzin handlu (piątek wieczór i noc z niedzieli na poniedziałek).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy