Rynek wraca do wzrostów

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 14-10-2021, 10:50

Opublikowane wczoraj wieczorem minutki z wrześniowego posiedzenia Fed zostały gołębio przyjęte przez rynek, bowiem można wyczytać w nich, że ograniczenie tempa skupu aktywów zostanie rozpoczęte w listopadzie lub w grudniu.

Uwzględniając słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy, nie można wykluczać tego drugiego scenariusza, co ryzykowne aktywa dobrze odebrały. Z drugiej jednak strony wrześniowe dane o inflacji zaskoczyły po wyższej stronie, a dynamika cen podskoczyła do 5.4% z 5.3% r/r odnotowanych przed miesiącem. Inflacja bazowa w ujęciu miesięcznym wyniosła jednak zgodnie z oczekiwaniami 0.2% m/m, co wpisuje się w scenariusz hamowania wzrostu cen po wygaszeniu czynników jednorazowych. Wczoraj jako pierwszy swoje wyniki opublikował bank JP Morgan, które zostały mieszanie odebrane. Z jednej strony zysk się poprawił, ale tylko dzięki aktywności inwestycyjnej. Z drugiej natomiast akcja kredytowa uległa obniżeniu. To było oczywiście wynikiem rozprzestrzeniania się wariantu delta. Z rynkowego punktu widzenia najważniejsze będzie jednak jak spółki radziły sobie z pojawiającymi się problemami w łańcuchu dostaw i z deficytem półprzewodników. Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła pierwsze w tym tygodniu wzrosty, które w przypadku technologicznego Nasdaqa sięgnęły 0.8%. Dziś notowania kontraktów terminowych dalej próbują wspinać się na północ, a niemiecki Dax na początku handlu na Starym Kontynencie wychodzi na dwutygodniowe maksima powyżej 15300 pkt.

Notowania ropy naftowej stabilizują się powyżej 80 USD, choć opublikowany wczoraj raport API nieoczekiwanie wskazał na dość duży wzrost stanów magazynowych ropy w USA, bo aż o ponad 5 mln baryłek, podczas gdy rynek nie spodziewał się większych zmian. Potwierdzenie tych danych w dzisiejszym oficjalnym odczycie powinno ograniczać obawy związane z niedostateczna podażą, co mogłyby być impulsem do częściowej korekty. Wyższe od oczekiwań dane o inflacji w USA pomogły również notowaniom złota, które wracają w okolice 1800 USD za uncję.

Poprawa nastojów ciąży dolarowi, a kurs EURUSD wraca powyżej 1.16. W gronie G10 słaby cały czas pozostaje jen, a kurs USDJPY jest powyżej 113 przez dywergencję w polityce monetarnej. Dobrze prezentują się waluty surowcowe na czele z dolarem nowozelandzkim i kanadyjskim. Dziś w kalendarium makroekonomicznym uwagę należy zwrócić na cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA. Po odwołaniu przez prezydenta Erdogana w Banku Turcji członków przeciwnych cięciu stóp, na nowe minima spadają notowania liry. Kolejne obniżki grożą bowiem kryzysem walutowym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane