Czytasz dzięki

Rynki znów panikują

Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 29-10-2020, 07:45

Takiej sesji jak wczoraj nie mieliśmy od marca. Na europejskich rynkach lała się krew, a Warszawa niestety przewodziła temu trendowi. Inwestorzy ewidentnie zaczęli panikować. Dziś obserwujemy delikatne uspokojenie sytuacji, a przed nami seria wydarzeń dużego kalibru.

Od dobrych kilku miesięcy rynki ignorowały ryzyko powrotu restrykcji związanych z pandemią. Panowało przekonanie, że nawet jeśli pandemia nie została ostatecznie pokonana, to gospodarek po prostu nie stać na restrykcje podobne do tych wiosną. I właśnie fakt, że ich nie stać, a mimo to je wprowadzają torpeduje nastroje rynkowe w tym tygodniu. Spójrzmy na ponad miesięczny lockdown we Francji: istotne ograniczenie wychodzenia z domu, zamknięcie biznesów, które nie są kluczowe, zakaz podróży między regionami. Restrykcje może nie są aż tak surowe jak wiosną, ale naprawdę niewiele już brakuje. Jest oczywistym, że uderzenie w gospodarkę będzie duże. W innych krajach restrykcje są nieco lżejsze, ale też są powszechne. W Polsce sytuacja robi się na tyle nieciekawa, że również coraz głośniej mówi się o lockdownie w stylu francuskim.

Dziś mamy posiedzenie EBC. W tym kontekście warto pochylić się nad tym, co zrobiły, a co mogą zrobić banki centralne. Szefowa EBC oczywiście powie, że obecnej sytuacji potrzebna jest dalsza stymulacja i Bank być może już dziś powiększy skalę zakupów, ale umówmy się – już do tej pory EBC był na szybkiej ścieżce nacjonalizacji długu publicznego. Jeszcze przed pandemią Bank w zasadzie „wystrzelał się” z efektywnych środków oddziaływania na gospodarkę, a kolejne pakiety zakupowe windują jedynie ceny aktywów (prowadząc później do takich sesji jak wczorajsza) i ułatwiają rządom zadłużanie się, ale za cenę niszczenia prywatnych oszczędności. To trochę tak jakby zwiększać dawkę leku, mimo że już wcześniejsza przekraczała zalecaną.

Poza decyzją EBC, czeka nas wstępny kwartalny raport o PKB w USA za trzeci kwartał, który ma pokazać wzrost o 32%! Trzeba jednak pamiętać, że w USA używa się metodologii anualizowania danych, co oznacza, że PKB wzrósłby o nieco mniej niż 8% kwartalnie i byłby nadal ok. 4% poniżej poziomu sprzed pandemią. Dla inwestorów to już trochę historia, ważniejsze będzie to, w jakiej skali europejskie ograniczenia zawitają do USA i jak reagować będzie biznes. Z tej perspektywy tak naprawdę najważniejsze informacje przyjdą wieczorem – kiedy wyniki publikuje wielka czwórka spółek technologicznych – Apple, Amazon, Facebook i Alphabet (Google). Warto zwrócić uwagę, że akcje Microsoftu taniały po bardzo dobrym raporcie, gdyż spółka podała niższe od spodziewanych prognozy. Mimo to, notowania spółek technologicznych nadal utrzymują Wall Street na bardzo wysokich poziomach.

W zaistniałej sytuacji złoty znalazł się pod presją i wczoraj euro było najdroższe od wiosny 2009 roku. Aby to się zmieniło konieczna jest stabilizacja na rynkach europejskich, a to z kolei wymaga przekonania inwestorów, że dalszych restrykcji już nie będzie. O 7:40 euro kosztuje 4,6236 złotego, dolar 3,9331 złotego, frank 4,3259 złotego, zaś funt 5,1196 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane