Czytasz dzięki

Rząd luzuje kolejne branże (RELACJA)

  • DI
opublikowano: 13-05-2020, 12:30
aktualizacja: 13-05-2020, 12:52

Podczas środowej konferencji przedstawiono szczegóły dotyczące odmrażania kolejnych branż.

Wśród branż, które  zostaną częściowo uruchomione przy zachowaniu rygorów epidemicznych, będzie sektor gastronomiczny oraz salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne.

Mateusz Morawiecki
Wyświetl galerię [1/2]

Mateusz Morawiecki Fot: Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 18 maja zostaną otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także lokale gastronomiczne - z zachowaniem reguł dystansowania społecznego. Jednocześnie zostanie zwiększona dopuszczalna liczba ludzi w środkach komunikacji publicznej - do 30 proc. miejsc dostępnych w danym pojeździe.

W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana" - podkreślił premier.

Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach" - powiedział Morawiecki rekomendując, by lokale otwierały ogródki.

Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej - tam, gdzie można, w taki sposób będą funkcjonowały te lokale gastronomiczne" - podkreślał premier.. 

W przypadku transportu - jak wyjaśnił premier - jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów Jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów.

Od 25 maja w klasach 1-3 zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będzie to edukacja, ale zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Od tego dnia umożliwimy też konsultacje z nauczycielami maturzystom i ósmoklasistom.

Od 1 czerwca takie konsultacje będą dostępne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Decyzja będzie należała do rodziców. Morawiecki zapewnił, że rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.

Utrzymujemy jednocześnie też możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak, żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy" - mówił premier. 

Od poniedziałku pojawi się szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików; zwiększymy liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Będzie można korzystać z sal i hal sportowych, gimnastycznych różnego rodzaju, ale też z pewnym ograniczeniem liczby osób.

Chcemy też umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych, np. muzycznych" - powiedział Morawiecki. Wyjaśnił, że to "wyjście naprzeciw studentom uczelni muzycznych, którzy przygotowują się do egzaminów, konkursów w przyszłości, także artystom, którzy muszą odbywać różnego rodzaju czynności, próby oraz filmowcom, którzy - z zachowaniem rygorów sanitarnych chcą wrócić do swoich projektów".

KPMR poinformował również, że zmniejszone zostaną restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego. Od niedzieli 17 maja podczas mszy na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas środowej konferencji poinformował, że MEN przygotowuje wytyczne odnośnie przeprowadzenia egzaminu maturalnego oraz egzamin ósmoklasisty. Podkreślił, w szkołach można stopniowo wracać do tradycyjnych zajęć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

"W szkołach jest stopniowa możliwość powrotu do tradycyjnych zajęć i trzeba to robić tak, żeby było to bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin" - powiedział szef MEN. 

Jak dodał, "od 25 maja uczniowie techników będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych i staży uczniowskich u pracodawców, o ile wyrażą na to zgodę".

"Od 1 czerwca chcemy, aby nie tylko uczniowie ostatnich klas mieli możliwość konsultacji z nauczycielami, ale także, aby wszyscy inni uczniowie mogli spotkać się ze swoimi nauczycielami i wyjaśnić te fragmenty materiał, które były trudniejsze, i porozmawiać z nimi o ocenach" - powiedział minister edukacji.

Z kolei Łukasz Szumowski, minister zdrowia powiedział, że informacje o masowych wyjazdach letnich dzieci i młodzieży będą  przekazane od tygodnia do dwóch, jeśli będzie pewność, że idziemy w dobrym kierunku..

Minister pytany, kiedy zostaną podjęte decyzje w sprawie zorganizowanych wyjazdów letnich dzieci i młodzieży, odparł, że ze strony medycznej MZ potrzebuje mieć pewność, że "parametry epidemiczne spadają".

"Myślę, że to będzie komunikacja, którą możemy przekazać państwu od tygodniach do dwóch, jeśli będziemy mieli pewność, że idziemy w tym dobrym kierunku" - poinformował Szumowski. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane