Rzeczkowska: najpilniejszym zadaniem MF jest dokończenie prac nad PIT

  • PAP
opublikowano: 29-04-2022, 06:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najpilniejszym zadaniem stojącym przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT w ramach "Niskich Podatków" - powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska. MF i KAS pracują nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany m.in. księgowym, doradcom podatkowym - dodała.

„Najpilniejszym zadaniem stojącym obecnie przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT w ramach +Niskich Podatków+. (...) W Sejmie zaczęły się już prace parlamentarne nad ustawą, a my – zarówno jako Ministerstwo Finansów, jak i Krajowa Administracja Skarbowa – przygotowujemy się do tego, aby nowe zapisy jak najlepiej wytłumaczyć podatnikom" – powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

"Pracujemy nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany poszczególnym grupom odbiorców, zwłaszcza obywatelom, księgowym, doradcom podatkowym czy firmom. Z tymi ostatnimi grupami jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawialiśmy jeszcze na etapie konsultacji, na etapie tworzenia finalnych przepisów. Rozmawiamy też teraz" - dodała. "Przygotowujemy się też do tego, aby z nowymi zapisami zapoznać wszystkich pracowników KAS” - podkreśliła Magdalena Rzeczkowska.

Na pytanie PAP, czy w toku prac w Sejmie możliwe są jeszcze zmiany w podatkach, które były zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych i które wtedy nie zostały zaakceptowane, szefowa MF odpowiedziała, że wiele postulatów strony społecznej zostało już przyjętych. „One już są uwzględnione w projekcie ustawy. Były także propozycje, których nie mogliśmy w danym momencie uwzględnić, ale w takich przypadkach również wyjaśniliśmy, skąd takie nasze stanowisko" - stwierdziła Magdalena Rzeczkowska. Jej zdaniem najważniejsze postulaty zostały uwzględnione lub wyjaśnione na etapie konsultacji. Zastrzegła jednak, że Sejm może przedstawić swoje propozycje.

Minister powiedziała, że trwają także prace nad innymi zmianami w podatkach; w przypadku podatku VAT resort finansów pozostaje w ciągłym dialogu z przedsiębiorcami. „W rezultacie przedstawiane są kolejne pakiety zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku. W przypadku CIT prace trwają, obecnie jesteśmy na finalnym etapie wewnętrznych konsultacji w sprawie zmian" - wyjaśniła Rzeczkowska. Jak wskazała, prace dotyczą m.in. podatku minimalnego. "O ich wynikach poinformujemy, jak tylko zakończymy spotkania wewnętrzne" - dodała.

Jak zaznaczyła szefowa MF, nie ma jeszcze decyzji, od kiedy zmiany w CIT będą obowiązywać. Dużo zależy - jej zdaniem - od konsultacji oraz od tego, jaki będzie finalny zakres tych zmian. "Musimy przeanalizować oczekiwania przedsiębiorców i sprawdzić, jak możemy na nie odpowiedzieć” – powiedziała PAP minister finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane