Są oferty na kolejki

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 13-05-2004, 00:00

PKP nie chcą ujawnić, ilu inwestorów złożyło oferty przejęcia podmiejskich kolei z Warszawy i Trójmiasta. Czyżby niezbyt wielu?

W następny czwartek ma być gotowy raport firmy Andersen w sprawie ofert inwestorów zainteresowanych przystąpieniem do rokowań na prywatyzację Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) i Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) z Trójmiasta. Do tego czasu PKP, które poszukują kupców dla nich, nie chcą ujawnić liczby chętnych.

— Może się okazać, że część propozycji nie spełnia warunków. Chcemy też się dowiedzieć, co wynika z ofert. Firma doradcza je zweryfikuje — wyjaśnia Maria Wasiak, dyrektor ds. prywatyzacji w PKP.

Nieoficjalnie zaś mówi się, że nie było zbyt wielu chętnych.

— Zapewniam, że doradca ma co robić — ucina dyrektor Wasiak.

Argument „za”

Prywatnych inwestorów w Warszawie miała odstraszyć oferta konsorcjum lokalnych samorządów z urzędem marszałkowskim na czele.

— Skoro mamy inwestować w WKD, chcemy mieć kontrolę nad wydawaniem pieniędzy — przekonywał Bogusław Kowalski, wicemarszałek województwa, kiedy konsorcjum składało ofertę w PKP.

Tę opinię podziela też Halina Sekita, szefowa WKD.

— Charakter tych przewozów wskazuje, że to samorząd powinien zarządzać WKD. Kolej podmiejska powinna być powiązana z całym systemem przewozów — twierdzi Halina Sekita.

Argument „przeciw”

Mikołaj Segeń, prezes SKM, też by chciał takiego właściciela, ale nie ma na to szans. To, co mazowieckie gminy przekonuje do zainwestowania w WKD, dla władz Pomorza stanowi argument, aby tego nie robić.

— SKM jest finansowana z budżetu samorządu. Niedopuszczalne jest, aby podmiot dotujący jednocześnie był właścicielem spółki przewozowej. Chcemy, aby na rynku pojawił się konkurent dla PKP, bo to spowoduje, że pieniądze będą wydawane efektywniej — uważa Łukasz Żelewski, dyrektor departamentu gospodarki i infrastruktury w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Są oferty na kolejki