SABMiller rozczarował

Rafał Białkowski
opublikowano: 16-11-2007, 00:00

Właściciel Tyskiego poprawił wyniki, ale inwestorzy liczyli na więcej. Polska jest dla niego oczkiem w głowie.

Właściciel Tyskiego poprawił wyniki, ale inwestorzy liczyli na więcej. Polska jest dla niego oczkiem w głowie.

SABMiller, trzeci pod względem wielkości browar na świecie, zarobił w pierwszej połowie roku o 21 proc. więcej niż przed rokiem — 958 mln USD, analitycy liczyli jednak na więcej — 1,01 mld USD.

— To wina wyższych cen materiałów, m.in. aluminium — mówi Malcolm Wyman, szef pionu finansowego w SABMiller.

Inwestorzy nie przyjęli do wiadomości tych tłumaczeń. Na londyńskiej giełdzie kurs akcji spółki zanurkował o 4,7 proc.

Wschodzący piwosze

Sprzedaż SABMiller urosła w ciągu sześciu miesięcy o 15 proc., do 10,8 mld USD. Największe wzrosty zanotował w Azji, Europie Wschodniej oraz Ameryce Łacińskiej. Nic dziwnego, że koncern chce inwestować w rynki wschodzące. W państwach Ameryki Południowej, gdzie szacowany wzrost rynku piwa ma wynieść 8 proc. rocznie, SABMiller chce do 2012 r. wydać 1,8 mld USD.

— Będziemy nadal inwestować. To warunek, aby wciąż zwiększać nasze przychody —mówi Graham Mackay, szef koncernu.

Pojawiają się również spekulacje, że koncern chce kupić browar Scottish & Newcastle, który kontroluje połowę rosyjskiego rynku.

Piwny region

Kiepska sprzedaż w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej spowodowała, że koncern opiera sprzedaż na naszym regionie. Polska, Czechy oraz Rosja są oczkiem w głowie SABMillera. Te trzy kraje zapewniają mu aż 80 proc. europejskich zysków.

Koncern w portfelu posiada ponad 100 marek. W Polsce obecny jest za sprawą Kompanii Piwowarskiej, która dostarcza około 7 proc. całkowitej produkcji SABMillera. Ponadto marka Tyskie, która jest najlepiej sprzedającym się piwem w Polsce, jest również jedną z dziesięciu największych marek w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu