SAM: Brak przesłanek do cofnięcia koncesji na autostradę A4

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-12-2005, 19:56

Zarządzająca odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) uważa, że nie ma jakichkolwiek prawnych przesłanek do cofnięcia koncesji na eksploatację tej trasy. Zdaniem SAM, cofnięcie koncesji w obecnej sytuacji oznaczałoby konieczność wypłacenia jej przez Skarb Państwa wielomilionowego odszkodowania.

Zarządzająca odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) uważa, że nie ma jakichkolwiek prawnych przesłanek do cofnięcia koncesji na eksploatację tej trasy. Zdaniem SAM, cofnięcie koncesji w obecnej sytuacji oznaczałoby konieczność wypłacenia jej przez Skarb Państwa wielomilionowego odszkodowania.

We wtorek media powoływały się na ustalenia Najwyższej Izby Kontroli, która kończy kontrolę firm mających koncesję na budowę i eksploatację płatnych odcinków autostrad A4 i A2.

Według NIK, SAM nie wywiązuje się z umowy koncesyjnej: na A4 przeciągają się remonty, droga nie spełnia europejskich norm, a SAM nie uzyskała dotychczas tzw. zamknięcia finansowego, ponieważ nie podpisała jeszcze umowy kredytowej na finansowanie dalszych inwestycji - napisała "Gazeta Wyborcza" i dodała, że NIK nie wyklucza, że złoży wniosek o cofnięcie SAM umowy koncesyjnej.

W przesłanym w środę PAP stanowisku przedstawiciele SAM napisali, że zarzut NIK o braku zamknięcia finansowego (kredytu długoterminowego) opiera się na ustaleniach kontroli, przeprowadzonej w spółce pomiędzy kwietniem a sierpniem tego roku.

"W tym czasie SAM negocjował z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nową umowę koncesyjną, której zawarcie warunkowało uzyskanie zamknięcia finansowego" - napisała w przesłanym PAP stanowisku rzeczniczka SAM Alicja Rajtar.   

Jak zaznaczyła, negocjacje były opóźnione z powodu zmian w Ustawie o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym. "To oznaczało trzymiesięczną zwłokę w podpisaniu załączników do umowy koncesyjnej, w tym przede wszystkim załącznika dotyczącego planu finansowego" - napisała Rajtar.

Jak pisze rzeczniczka SAM, umowa koncesyjna wraz z załącznikami weszła w życie 17 października i zgodnie z jej zapisami koncesjonariusz ma uzyskać zamknięcie finansowe do 15 stycznia. Rajtar informuje, że umowa kredytowa została już parafowana przez SAM i konsorcjum banków. Spółka oczekuje, że wejdzie w życie jeszcze w tym tygodniu, po przejściu formalności bankowych.

Umowa kredytowa w wysokości do 380 mln zł pozwoli na realizację prac remontowych i budowlanych zgodnie z umową koncesyjną - podkreślają przedstawiciele SAM.

Tymczasem od 16 stycznia wzrastają ceny za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem A4. Kierowcy samochodów osobowych zapłacą o 2 zł drożej niż dotychczas. Odtąd na każdej z bramek trzeba będzie zapłacić 6,50 zł, czyli 13 zł za cały odcinek.

Jak tłumaczyli przedstawiciele SAM, podwyżka została zaakceptowana przez GDDKiA, jest efektem ustaleń z konsorcjum banków, które ma udzielić kredytu na modernizację i inwestycje na autostradzie.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane