Samoobrona doniesie do prokuratury w sprawie prywatyzacji PHS

Polska Agencja Prasowa SA
18-04-2005, 16:11

Samoobrona złoży doniesienie o popełnieniu przestępstwa przy prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS) - koncernu skupiającego ok. 70 proc. mocy produkcyjnych polskiego hutnictwa. Wniosek w tej sprawie trafi do prokuratury jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział w poniedziałek w Katowicach szef Samoobrony Andrzej Lepper.

Samoobrona złoży doniesienie o popełnieniu przestępstwa przy prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS) - koncernu skupiającego ok. 70 proc. mocy produkcyjnych polskiego hutnictwa. Wniosek w tej sprawie trafi do prokuratury jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział w poniedziałek w Katowicach szef Samoobrony Andrzej Lepper.

Według niego, przy prywatyzacji doszło do "ewidentnego" popełnienia przestępstwa. Jego zdaniem zaniżono wartość polskich hut, a brytyjsko-hinduska grupa LNM Holdings (obecnie Mittal Steel Company) nie wywiązuje się z prywatyzacyjnych zobowiązań.

"PHS - już dzisiaj nikt nie kryje - zostały sprzedane za 6 mln zł, wartość hut wyceniono na ok. 6,5 mld zł. Z tego co nam podano wcześniej, to Hindusi zobowiązali się, że spłacą dług PHS w kwocie około 4 mld zł. Ostatnie dane mówią o tym, że będą spłacać niecały miliard zł, a zysk za ubiegły rok osiągnęli ponad miliard złotych" - powiedział Lepper na konferencji prasowej w Katowicach.

Zdaniem szefa Samoobrony, wypracowany zysk hut nie wynika z lepszego zarządzania, ale z podniesienia cen stali. Jak dodał, pracownicy twierdzą ponadto, że właściciele PHS nie wywiązują się z pakietu socjalnego.

Od kilku miesięcy Samoobrona domaga się powołania sejmowej komisji do zbadania prywatyzacji PHS. Taką komisję Sejm miałby powołać już po wyborach. Partia będzie też chciała przeprowadzenia lustracji gospodarczej - sprawdzenia wszystkich prywatyzacji. Zdaniem Leppera, 95 proc. z nich przeprowadzono niezgodnie z prawem.

Samoobrona chce, by komisja ukazała powiązania i mechanizmy, które miały zadziałać przy prywatyzacji oraz kto lobbował na rzecz sprzedaży PHS.

Polskie Huty Stali obecnie noszą nazwę Mittal Steel Poland. Koncern skupia ok. 70 proc. zdolności produkcyjnych polskiego hutnictwa. Ma cztery oddziały - dawne huty Katowice, im. Sendzimira, Florian i Cedler. W końcu ubiegłego roku zatrudniał ok. 14,5 tys. pracowników.

Rozpoczętą w 2003 roku prywatyzację PHS sfinalizowano w marcu ubiegłego roku. Brytyjsko-hinduska grupa LNM Holdings (obecnie Mittal Steel Company) przejęła wówczas blisko 70 proc. akcji koncernu. Łączny koszt przejęcia wraz z programem inwestycyjnym to ok. 7,6 mld zł. W tej kwocie mieści się m.in. zakup akcji PHS, podwyższenie kapitału oraz wykup części wierzytelności spółki, zamienionych później na akcje. Skarb Państwa zachował 25 proc. akcji PHS.

Konkurentem LNM (któremu - według prasy - doradzał wówczas aresztowany w związku z inną sprawą lobbysta Marek D.) w procesie prywatyzacji PHS był amerykański koncern US Steel Corporation, jednak wyłączność na dalsze rozmowy w lutym 2003 otrzymał LNM. Wiosną tegoż roku, po doniesieniu przedstawicieli US Steel, warszawska Prokuratura Apelacyjna wszczęła śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości w procesie prywatyzacji. Chodzi o płatną protekcję, której mieli dopuścić się dwaj biznesmeni z firmy konsultingowej Invex. Mieli oni powoływać się na nadzorującego prywatyzację PHS (najpierw w resorcie gospodarki, a potem skarbu) wiceministra Andrzeja Szarawarskiego i żądać od przedstawiciela banku obsługującego US Steel pieniędzy na wykup wierzytelności hut oraz ok. 30 mln zł prowizji, co uznano za próbę wymuszenia łapówki.

W listopadzie ubiegłego roku Prokuratura Apelacyjna wniosła o uchylenie immunitetu poselskiego Szarawarskiemu z powodu zamiaru postawienia mu zarzutu przekroczenia uprawnień w związku z prywatyzacją PHS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samoobrona doniesie do prokuratury w sprawie prywatyzacji PHS