Ściągajmy od najlepszych

MBE
opublikowano: 28-10-2010, 11:28

Kraje europejskie od lat realizują projekty w partnerstwie. Jak im się to udaje, pokazuje raport "PPP in Europe".

Warto uważnie przyglądać się tym, którzy na partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) zjedli zęby — zachęcają prawnicy z kancelarii Cameron McKenna. Wzięli pod lupę rozwiązania z 21 krajów. W raporcie "PPP in Europe" pokazują m.in. liderów: Wielką Brytanię, Niemcy, Francję i Holandię.

— Doświadczenia europejskich państw pokazują, że im dłużej PPP stosowane jest w praktyce, tym częściej podmioty publiczne po nie sięgają — mówi Wadim Kurpias, partner w Cameron McKenna.

Wskazuje, co warto zaszczepić na polskim gruncie.

— To przede wszystkim: większe zaangażowanie rządowe, właściwy podział ryzyka, standaryzacja umów i procesów, a także rozszerzenie sektorów, w których można stosować PPP, o szkolnictwo, ochronę zdrowia, projekty transportowe czy więziennictwo — wymienia Wadim Kurpias.

Stworzenie standardu PPP podoba się Andrzejowi Dziubie, prezydentowi Tychów.

— W Polsce brak przykładu inwestycji w PPP, który moglibyśmy rozłożyć na czynniki pierwsze, by wiedzieć, jak realizować projekty. Teraz każdy z nas wydaje osobno pieniądze na to, co powinno być standardem. Problem byłby rozwiązany, gdyby jakaś instytucja rządowa przeprowadziła jedną inwestycję w PPP, która stałaby się dla innych wzorem — uważa Andrzej Dziuba.

Polska wciąż postrzegana jest jako dobre miejsce do inwestowania.

— Kontaktując się z samorządami, podkreślamy, że inwestorzy są zainteresowani projektami w Polsce. Jednak żeby współpraca się powiodła, niezbędny jest dobry klimat lokalny do realizowania inwestycji. To dla inwestora znak, że nie straci czasu i pieniędzy — mówi Wadim Kurpias.

Podstawą jest przygotowanie oferty dla strony prywatnej.

— Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, czy samorząd ma kompleksową wizję realizacji inwestycji. Nie wystarczy przedstawić projekt budowy parkingu, trzeba zagwarantować rozwiązania, które zachęcą kierowców do korzystania z niego — podkreśla Wadim Kurpias.

Raport "PPP in Europe"
dostępny jest tutaj

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane