Sejm przerwie obrady i wznowi je po wyborach

  • PAP
opublikowano: 11-09-2019, 06:12

Prezydium Sejmu zdecydowało, że najbliższe posiedzenie Sejmu zostanie przerwane w środę i wznowione po wyborach – powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Zapewnił, że nie ma planów, by po przerwie w porządku obrad znalazły się nowe punkty.

Posłowie opozycji podkreślali, że to zdarzenie bez precedensu i wyrażali obawy, że PiS może chodzić o dopisanie do porządku obrad punktów, których obecny porządek obrad nie przewiduje, aby wykorzystać obecna większość.

Sejm- sala obrad
Zobacz więcej

Sejm- sala obrad Fot. Andrzej Hulimka/Forum

"Mój klub wniósł propozycję do prezydium Sejmu, żeby jutrzejsze posiedzenie ograniczyć do jednego dnia ze względu na krótka kampanię wyborczą i prośbę posłów, żeby mogli jechać do okręgów. Prezydium Sejmu podjęło decyzję, że posiedzenie zostanie przerwane po jutrzejszych obradach i dokończone 15 października" – powiedział Terlecki dziennikarzom w Sejmie.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO-KO) wyraziła niepokój i powiedziała, że decyzja ją zaskoczyła. "To dla mnie zaskakująca decyzja, bo ten Sejm już kończy działalność, to miało być ostatnie posiedzenie. To jest pierwszy raz w historii, nie pamiętam, żeby była taka sytuacja, że już po wyborach Sejm nadal pracuje" – mówiła.

"W porządku obrad nie ma żadnych zaskakujących tematów, ale nie mam zaufania do tego, co robi PiS i boję się, że już po wyborach nagle obudzimy się z ustawami, które są wprowadzane w ostatniej chwili. Żeby wykorzystać, że jeszcze w tym momencie PiS ma większość. To tak jakby PiS przygotowywało się na jakieś inne działania już po wyborach" – dodała Kidawa-Błońska. Jak powiedziała, to jak w ostatnich latach procedował Sejm pozwala przypuszczać, że "w każdej chwili może znaleźć się nowa ustawa, o której nie wiemy".

"Kształtuje się nowa świecka tradycja; okazuje się, że ten parlament będzie obradował jeszcze po wyborach, 15 i 16 października, jutro jest jednodniowe posiedzenie i zarządzona przerwa do wtorku po wyborach" – skomentował decyzję prezydium Marek Sawicki (PSL-KP).

Dodał, że prośbę o przerwę zgłosili posłowie partii rządzącej "ale także prawdopodobnie niektórzy posłowie opozycji". "Dość długo jestem w Sejmie; po ‘89 roku nigdy, w żadnej kadencji nie było takiej sytuacji, żeby Sejm obradował po wyborach" – podkreślił Sawicki.

Ocenił, że przerwanie posiedzenia i wznowienie go "kompletnie nie wpłynie" na prace Sejmu po wyborach. "Natomiast pozostaje wielki znak zapytania, co ewentualnie, w zależności od sondaży czy wyniku wyborów, na 15 i 16 (października) wrzuci jeszcze do porządku obrad obecna większość parlamentarna" - zaznaczył.

Podobną obawę wyraził Stanisław Tyszka (Kukiz ’15). "To sytuacja absolutnie bez precedensu, złamanie pewnego obyczaju. Sejm starej kadencji jeszcze nigdy nie obradował po wyborach. Można mieć podejrzenia, że Prawu i Sprawiedliwości z wewnętrznych badań wynika, iż nie będą już mieli większości bezwzględnej i chcą się zabezpieczyć tym dodatkowym posiedzeniem, na którym mogą się pojawić nowe, kontrowersyjne projekty, służące zabezpieczeniu interesów tej partii w razie przegranych wyborów" – powiedział.

Dodał, że "to jest bardzo poważna sprawa, sytuacja bezprecedensowa".

Terlecki zapewnił, że po przerwie do porządku obrad nie zostaną włączone nowe punkty. "Nie przewidujemy takiej możliwości, przyjęliśmy też program posiedzenia na 15 i 16 października" – powiedział. Odnosząc się do uwag, że podobnej sytuacji dotychczas nie było, powiedział: "Nie potrafię powiedzieć na pewno, czy tak jest, ale jest to całkowicie zgodne z prawem i z regulaminem Sejmu. Kiedyś każde wydarzenie musi zdarzyć się po raz pierwszy".

Najbliższe, ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę i było planowane do piątku. Zgodnie z harmonogramem w środę izba ma rozpatrywać wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Głosowania przewidziano na 21.00. Po nich ma zostać przedstawiona informacja z działalności KRS w roku 2018 oraz RPO o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2018. Zakończenie środowych obrad planowane jest na 1:30 w czwartek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu