Selvita zmieni szyld i nadzorców

opublikowano: 26-08-2019, 22:00

We wrześniu akcjonariusze zdecydują o jej podziale na część poszukiwawczą i usługową. Do pierwszej ściągają eksperci.

„Rodzina ma się dobrze, ale zasługuje na to, by wyprowadzić się do osobnych mieszkań” — tak u progu wiosny tego roku Paweł Przewięźlikowski, prezes i główny akcjonariusz Selvity, uzasadniał plan podziału biotechnologicznej spółki na dwie niezależne, notowane na GPW, części.

Na 19 września zwołano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma wyrazić zgodę na wydzielenie działalności usługowej do oddzielnej spółki, która docelowo będzie funkcjonowała pod nazwą Selvita. Działalność związana z poszukiwaniem nowych leków otrzyma nową nazwę — Ryvu Therapeutics. Nazwę wymyślono w ramach przeprowadzonego przez pracowników konkursu i ma wiązać się z angielskim słowem rivulet oznaczającym strumyczek.

Spółka dzieli się na dwie części, bo chce, żeby jej biznes był bardziej klarowny dla inwestorów. W Ryvu pozostanie bardziej ryzykowny, ale też potencjalnie bardziej zyskowny biznes R&D, w ramach którego Selvita wprowadziła dwa potencjalne leki na białaczkę do fazy badań klinicznych i pracuje nad kolejnymi terapiami. Druga spółka będzie nadal opierać się na przynoszącym bardziej stabilne przychody i zyski świadczeniu usług badawczo-rozwojowych innym firmom farmaceutycznym. Przy okazji podziału każdy z akcjonariuszy Selvity ma otrzymać walory nowej spółki.

Selvita jest wyceniana na GPW na 932,7 mln zł, co oznacza 58,4 zł na akcję. Tymczasem w ramach wykonanej na potrzeby planu podziału wyceny spółka wyliczyła, że sam segment innowacyjny jest wart 976 mln zł, co oznacza 61,11 zł na jeden walor. Drugi segment działalności wyceniono na 382 mln zł, czyli 23,91 zł na akcję. Przy okazji walnego do rady nadzorczej spółki szukającej nowych leków ma zostać powołanych czterech zagranicznych specjalistów od biotechnologii i finansowania innowacji farmaceutycznych. Prezes Selvity zgłosił kandydatury Axela Glasmachera, Jarla Jungneliusa, Thomasa Turalskiego i Colina Goddarda.

Pierwszy to profesor uniwersytetu w Bonn, który był m.in. wiceprezesem i szefem globalnych badań klinicznych oraz rozwoju hematologii w biotechnologicznej firmie Celgenej, wycenianą na NASDAQ na ponad 60 mld USD, która wprowadziła na rynek kilka innowacyjnych leków. Drugi również był przez wiele lat wiceprezesem ds. badań klinicznych i rozwoju w Celgene. Trzeci to partner w biotechnologicznym funduszu venture Revidea, a czwarty kierował OSI Pharmaceuticals, firmą, która zebrała od inwestorów 1,5 mld USD i wprowadziła na rynek lek na raka płuc Tarceva.

— To wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Łączą kompetencje ze świata nauki, międzynarodowego biznesu oraz finansów. Mają wieloletnie doświadczenie w obszarach ważnych dla rozwoju Ryvu Therapeutics na obecnym etapie działalności — mówi Paweł Przewięźlikowski.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane