Signal Iduna sprzedaje Mediqę

Ubezpieczyciel szuka chętnych na przychodnie w Warszawie. Potrzebuje pieniędzy, bo wyniki ma najgorsze w historii.

Sprzedać w trybie pilnym — taką dyrektywę od niemieckich właścicieli dostały, według informacji „Pulsu Biznesu”, władze polskiej Signal Iduny. Najcenniejszym i najszybciej zbywalnym aktywem ubezpieczyciela jest Mediqa, która od 2010 r. zarządza centrum medycznym w Warszawie.

— Signal Iduna stara się zainteresować zakupem placówki operatorów sieci medycznych — mówi osoba zbliżona do rynku ubezpieczeniowego. Według innego naszego rozmówcy, ubezpieczyciel robił podchody do Enel-Medu i Lux Medu. Jednak firmy nie były zainteresowane. Oferta trafiła do giełdowego Polmedu.

— Polmed jest zainteresowany kupnem centrum medycznego Signal Iduna — mówi osoba zbliżona do transakcji.

— Nie komentuję — odpowiada Radosław Szubert, prezes i założyciel Polmedu.

Signal Iduna oficjalnie zaprzecza, że chce sprzedać Mediqę. Jak twierdzi Michał Gołębiewski, rzecznik ubezpieczyciela, ma plan „lepszego wykorzystania centrum medycznego”. Jedna przychodnia to za mało, nawet jeśli jest się ubezpieczycielem specjalizującym się w sprzedaży polis zdrowotnych. Centrum, mimo że działa na rynku już ponad trzy lata, nie zarabia na siebie. Tymczasem Signal Iduna jest w dołku. Wyniki ubezpieczyciela na polskim rynku nigdy nie były tak złe jak na początku tego roku.

— Siadła sprzedaż polis zdrowotnych. Signal Iduna ogranicza także obecność w segmencie polis turystycznych — mówi menedżer jednej z firm ubezpieczeniowych.

Z danych KNF wynika, że w pierwszym kwartale tego roku przychody majątkowej Signal Iduny skurczyły się prawie o 10 proc. r/r i wyniosły niecałe 19 mln zł. Ubiegły rok spółka zamknęła 55 mln zł przypisu i blisko 20-milionową stratą. Według naszych rozmówców, sprzedaż Mediqi może być początkiem poważnych zmian w Signal Idunie. Niemieccy właściciele najchętniej pozbyliby się prezesa Jana Myszkowskiego i całkowicie zmienili charakter biznesu w Polsce, idąc w ślady brytyjskiej Bupy, która kupiła Lux Med i na podstawie firmy abonamentowej będzie budowała pozycję na rynku zdrowotnym w Polsce. Trop znów wiedzie do Polmedu.

— Signal Iduna bierze pod uwagę inwestycję w Polmed — mówi osoba zbliżona do transakcji sprzedaży Mediqi.

W połowie czerwca Polmed poinformował, że zaczyna szukać inwestora. Ma mu pomóc Ernst & Young. Zakupem giełdowej spółki są zainteresowane głównie fundusze, które miałyby wejść do niej na 5-7 lat. Szanse Signal Iduny w wyścigu z inwestorami finansowymi będą zależały od tego, jak dużo Niemcy będą skłonni wyłożyć na nowy start nad Wisłą. Ich wejście do Polski 12 lat temu okazało się bowiem falstartem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski, Alina Treptow

Polecane