Jak Maryja z Nazaretu dała flagę Unii Europejskiej

opublikowano: 25-03-2017, 00:00

"Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu." Fragment Apokalipsy św. Jana z Nowego Testamentu stał się inspiracją dla projektanta flagi europejskiej. Źródło natchnienia wyjawił jednak dopiero na łożu śmierci.

Już w latach 20. XX wieku pojawiły się pierwsze koncepcje sztandaru symbolizującego ruch paneuropejski. Przedstawiał on na błękitnym tle kulę słoneczną z czerwonym krzyżem. Projekt ten został uznany na oficjalną flagę Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej. Drugim projektem była zielona litera "E" na białym tle wprowadzona Kongresem europejskim w Hadze w 1948 r. Żadna z nich nie została zaakceptowana przez przedstawicieli Rady Europy, organizacji powstałej w 1949 r.

Powołany w 1950 r. specjalny komitet Rady Europy miał przyjąć flagę organizacji. Zgłoszono ponad 100 propozycji, w tym 20 złożonych przez Arsèna Heitza, pracownika serwisu pocztowego Rady Europy. To właśnie jego projekt znalazł się w ścisłym finale obok propozycji Salvadora de Madariagi, hiszpańskiego polityka i założyciela Kolegium Europejskiego w Brugii, który zakładał konstelację gwiazd na sztandarze.

Ostatecznie, 8 grudnia 1955 r. przyjęto projekt Arsèna Heitza - dwanaście złotych gwiazd w okręgu na błękitnym tle. W 1983 r. Parlament Europejski zarekomendował projekt jako flagę Wspólnot Europejskich, co urzeczywistniło się w 1985 r. Po uzyskaniu formalnej zgody Rady Europy flaga europejska została po raz pierwszy uroczyście wywieszona 29 maja 1986 przed siedzibą Komisji Europejskiej przy dźwiękach hymnu Europy.

Arsèn Heitz, będący podobnie jak inicjatorzy integracji europejskiej gorliwym katolikiem, wyznał przed śmiercią w 1989 r., że inspiracją do jego projektu były gwiazdy widniejące na Cudownym Medaliku znanym z paryskich objawień św. Katarzynie Labouré oraz z Apokalipsy św. Jana: "Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu." Cieszył się również, że flaga została przyjęta przez Radę Europy 8 grudnia - w dniu jednego z największych świąt maryjnych.

Do 1989 r. podobieństwa symboliki tłumaczono oficjalnie jako przypadek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane