Skąd słabość złotego? Wszystko przez te opcje

Marek Wołos
opublikowano: 08-12-2008, 00:00

Złoty w grudniu zazwyczaj się umacniał. W tym roku ta reguła nie działa, a inwestorzy zastanawiają się, dlaczego. Tym bardziej że rosnący na korzyść złotego dysparytet stóp procentowych także nie pomaga naszej walucie. Odpowiedzi na te pytania należy szukać w opcjach walutowych, o których ostatnio coraz głośniej.

Inwestorzy posiadający krótkie pozycje w opcjach zamykają je lub zabezpieczają przy każdej korekcie spadkowej EUR/PLN. Im wyższe notowania kursu EUR/PLN na rynku, tym większa konieczność redukowania pozycji. Zabezpieczanie lub redukowanie krótkich pozycji opcyjnych prowadzi w rezultacie do zwiększenia podaży i osłabia kurs złotego. Możliwe zatem, że złoty w grudniu będzie słaby. Dopiero po rozliczeniu i zamknięciu większości transakcji opcyjnych, które przypadają na ten miesiąc, złoty będzie odrabiać straty.

Marek Wołos

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skąd słabość złotego? Wszystko przez te opcje