Skiba: kierunkowe decyzje ws. kwoty wolnej, VAT i wieku emerytalnego w kwietniu

ISBNews
opublikowano: 17-03-2016, 12:22

Ministerstwo Finansów przygotowuje obecnie kilka wariantów ścieżki podnoszenia kwoty wolnej od podatku PIT, ale Rada Ministrów dokona wyboru optymalnego rozwiązania i wpisze je do tegorocznej aktualizacji programu konwergencji, poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba. Aktualizacja, która ma zostać przyjęta w kwietniu, będzie zawierać także kierunkowe decyzje w sprawie stawek VAT oraz ewentualnego obniżenia wieku emerytalnego, dodał.

"Ministerstwo przygotowuje kilka wariantów w kwestii kwoty wolnej od podatku i na ich podstawie Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję. [...]. Musimy uzyskać konsensus i wpisać propozycję do programu konwergencji" - powiedział Skiba dziennikarzom.

Potwierdził, że wśród analizowanych scenariuszy jest rozłożenie podwyżki kwoty wolnej na kilka lat. "To rozwiązanie ma swoje plusy" - dodał.

Kilka dni temu "Puls Biznesu" napisał, że wśród rozważanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań jest m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od 2017 r. co roku o 1 tys. zł do osiągnięcia kwoty wolnej od podatku w wysokości 8089 w 2021 r. (wobec 3 091 zł obecnie).

"Jeśli plan konwergencji ma być pewien, jeśli chodzi o ścieżkę fiskalną, to wszystkie te kwestie muszą tam zapaść - zarówno związane z kwotą wolną od podatku, jak i VAT-em. Oczywiście, to będzie decyzja Rady Ministrów, więc trudno mi powiedzieć, czy stawka VAT-u zostanie obniżona, czy nie zostanie" - podkreślał wiceminister.

Dodał, że jeśli zdecydujemy się na obniżenie wieku emerytalnego, to również resort przedstawi skutki tego rozwiązania w planie konwergencji. "W kwestii szczegółowych wyliczeń skutków przedstawimy wyliczenia raczej zbliżone do tych wyliczeń przygotowanych przez ZUS" - wskazał Skiba.

"Plan konwergencji zostanie przedstawiony Radzie Ministrów w drugiej połowie kwietnia" - podsumował wiceminister.

Podkreślił jednocześnie, że w planie konwergencji te zamierzenia mogą mieć charakter kierunkowy, ale konkretne decyzje rządowe mogą zapaść w drugiej połowie roku.

Na początku marca szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk informował, że rząd nie wyklucza, iż do ustawowego obniżenia wieku emerytalnego może dość jeszcze przed końcem tego roku, przy czym wciąż nie zdecydował, czy przy tej obniżce uwzględnić także kwestię stażu pracy.

Obecna premier Beata Szydło zapowiadała jeszcze w lipcu powrót do niższych stawek VAT, ostatnio jednak część polityków Prawa i Sprawiedliwości (PiS) sugerowała możliwość odejścia od tych planów. PiS zapowiadało wcześniej także wprowadzenie stawki 0% VAT na ubranka dziecięce.

Stawki VAT podniesiono w 2011 r. Rząd planował wówczas powrót do poprzednich poziomów w 2014 r., później jednak zapisano w ustawie plan powrotu do tych stawek w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane