Sklep z zieloną kłódką

opublikowano: 25-01-2017, 22:00

Firmy sprzedające w sieci powinny zadbać o certyfikat bezpieczeństwa na swojej stronie. Bez niego e-klienci rezygnują z transakcji.

Konsumenci odwiedzający strony www za każdym razem są informowani o tym, czy połączenie z serwerem jest bezpieczne. Taką praktykę stosuje Google Chrome, który planuje upowszechnienie protokołu HTTPS. Strony z szyfrowanym protokołem od kilku lat mają wyższy priorytet również w wyszukiwarce Bing i przeglądarce Mozilla Firefox. Obecnie standardem w witrynach internetowych, które wymagają logowania i podawania wrażliwychdanych, jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci certyfikatu SSL.

— Certyfikat dla sklepu to już nie możliwość, ale obowiązek. E-klienci sprawdzają przed zakupem, czy strona jest bezpieczna, a jeśli nie widzą zielonej kłódki, rezygnują z transakcji. Jeśli przy adresie strony dostrzegą czerwoną ikonę ostrzeżenia, czym prędzej opuszczą niebezpieczną stronę. Sprzedawcy powinni też pamiętać o tym, że certyfikat trzeba odnawiać. Łatwiej o tym pamiętać, gdy SSL kupuje się razem z oprogramowaniem, wtedy przedłużanie licencji obu elementów odbywa się jednocześnie — opowiada Tomasz Tybon, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie Dreamcommerce.

Stosowanie szyfrowania i dodatkowych zabezpieczeń wymusza również przepisy o gromadzeniu i przechowywaniu danych osobowych. Według ustawy o ochronie tych danych, gromadzone informacje powinny być odpowiednio zabezpieczone przed ich „udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy, zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem”. Warto pamiętać, że informacje o tym, jakich danych sklep wymaga od klienta i w jaki sposób będą one przechowywane i zabezpieczane, a także w jakim celu wykorzystywane i udostępniane, powinny być opublikowane do wglądu klientom sklepu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu