Słabe nastroje w Niemczech zmniejszyły rentowności długu w eurolandzie

opublikowano: 22-02-2018, 14:08
aktualizacja: 22-02-2018, 14:11

Wiadomość o pogorszeniu nastrojów niemieckiego biznesu spowodowała spadek rentowności obligacji państw eurolandu, pisze Reuters.

Wskaźnik Ifo, pokazujący nastroje niemieckiego biznesu, spadł zaskakująco mocno w lutym do 115,4 ze 117,6 w styczniu. Wiadomość spowodowała spadek rentowności obligacji państw eurolandu o 1-2 pkt. bazowe.

- Gospodarka strefy euro rośnie już od pewnego czasu i doszła do punktu, w którym oczekiwany jest mocny wzrost. Jednak możliwe, że dane nie pokazują już tak dużo pozytywnych niespodzianej – skomentowała Victoria Clarke, ekonomistka w Investec.

Podkreśliła, że największym pytaniem jest co zrobią Fed i Europejski Bank Centralny.

- Minutes EBC będą uważnie obserwowane w celu wypatrzenia sygnałów kiedy nastąpi odejście od stopy depozytowej minus 40 punktów bazowych – powiedziała Clarke.

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spadła do 0,71 proc. po Ifo. W czwartek różnica między rentownością „dziesięciolatek” USA i Niemiec wzrosła do 220 pkt. bazowych i jest największa od prawie roku co odzwierciedla różnicę oczekiwań dotyczących polityki pieniężnej w eurolandzie i USA.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane