SLD być może dziś podejmie decyzję o NBP

21-12-2001, 15:26

WARSZAWA (Reuters) - Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) dyskutował na dzisiejszym posiedzeniu propozycje PSL w sprawie ewentualnych zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP), które miałyby skłonić NBP do złagodzenia polityki monetarnej.

Jeden z koalicjantów, Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) chciałoby powiększyć skład Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o sześciu do 16 członków a także rozszerzyć kompetencje RPP. Chodzi o to, by prócz wskaźnika cen odpowiadała ona też za wzrost gospodarczy.

"Liderzy SLD, w tym premier Leszek Miller, spotykają się dzisiaj" - powiedział Reuterowi rzecznik rządu Michał Tober.

"W harmonogramie posiedzenia znalazła się dyskusja na temat banku centralnego i nie mogę wykluczyć, że dziś jeszcze zostanie ustanowione wspólne stanowisko w sprawie propozycji PSL" - powiedział.

Miller od dłuższego czasu naciskał na Radę, aby ta obniżyła stopy, aby ożywić spowalniającą gospodarkę.

Między politykami, a Radą trwa konflikt, bo choć RPP w tym roku obniżyła stopy już o 750 punktów bazowych, a główna z nich wynosi 11,5 procent, chcą oni kolejnych redukcji. Politycy argumentują, że Rada powinna też dbać o wzrost gospodarczy, a nie tylko o inflację, która spadła już do 3,6 procent.

Analitycy sądzą, że propozycje PSL, zmierzające w istocie do wywarcia presji na Radę, mogą zaszkodzić wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej i spowodować wzrost kosztu obsługi zadłużenia zagranicznego, inflacji, a nawet opóźnić nasze wejście do Unii Europejskiej.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz jest zaniepokojony atakami politycznymi i uważa, że mogą one szkodzić polskiej gospodarce, a wypowiedzi członków rządu podważają wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej.

Również Polskie Stowarzyszenie Ekonomistów Biznesu stoi na stanowisku, że działania koalicji spwodują utratę wiarygodności Polski, a także mogą opóźnić wejście Polski do Unii Europejskiej.

((Katarzyna Mała, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SLD być może dziś podejmie decyzję o NBP