Solorz oddał Polisę.Czas na Invest Bank

Mariusz Gawrychowski, Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 30-11-2011, 00:00

Miliarder sprzedał ubezpieczyciela austriackiej Vienna Insurance Grou Na bank z jego grupy jest ciekawy pomysł

Zygmunt Solorz-Żak zrobił pierwszy krok na drodze do wyjścia z branży finansowej. Sprzedał 75 proc. plus jedną akcję Polisy Życie. Kupcem jest austriacka grupa Vienna Insurance Group (VIG), do której na polskim rynku należy sześć zakładów (Compensa, Benefia, Interisk i PZM). Wartość transakcji nie została ujawniona, ale według naszych informacji, VIG wyłożył na stół około 70 mln zł. Polisa Życie to mały ubezpieczyciel, który specjalizuje się w polisach grupowych. Na koniec października miał ponad 102 mln zł przypisu składki, czyli o 146 proc. więcej niż w całym ubiegłym roku. — Przejęcie Polisy otwiera dla nas interesującą perspektywę intensyfikacji działalności w segmencie ubezpieczeń na życie — mówi Günter Geyer, prezes VIG.

Finansowe puzzle

Pierwszy krok na drodze do wyjścia z branży finansowej rynek ocenia jako udany. Z drugim nie powinno być problemu. Zainteresowanie OFE Polsat zgłasza DM IDMSA. Ten sam podmiot negocjował zakup Polisy, ale został przelicytowany. Najtrudniej miliarderowi będzie sprzedać Invest Bank. Według naszych nieoficjalnych informacji, w trakcie rozmów z DM IDMSA narodził się bardziej złożony projekt. DM IDMSA jest współwłaścicielem Polskiego Banku Przedsiębiorczości (PBP, dawny WestLB). W myśl nowej koncepcji Invest Bank zostałby połączony z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości (Zygmunt Solorz-Żak wniósłby go w zamian za akcje). W tej układance rolę do odegrania miałby także nowy nabytek miliardera — Polkomtel. Operator sieci Plus ma ponad 890 salonów sprzedaży, do tego dochodzi 1,1 tys. salonów sprzedaży Cyfrowego Polsatu. Część z nich może przekazać do nowego banku bez uszczerbku dla dotychczasowej działalności. Ten mógłby niewielkie salony, m.in. w centrach handlowych, przerobić na miniplacówki bankowe oferujące proste produkty. Komentarza Zygmunta Solorza-Żaka nie udało nam się uzyskać. — Nie są prowadzone żadne rozmowy na temat połączenia z Invest Bankiem — twierdzi Eliza Więcław, rzecznik PBP. Według naszych informacji, scenariusz ma już jednak wstępną akceptację Zygmunta Solorza-Żak oraz DM IDMSA. Operacyjnie nad transakcją podobno pracują: Przemysław Schmidt, bankier inwestycyjny z Trigona (główny doradca Zygmunta Solorza-Żaka), i Maciej Stańczuk, prezes PBP. Jak zachowa się Abris, większościowy akcjonariusz PBP? Jedni uważają, że fundusz wszedł do PBP, żeby za dwa trzy-lata wyjść poprzez giełdę. Fuzja z Invest Bankiem mogłaby oddalić tę perspektywę. W nowym układzie dużo do powiedzenia miałby też Zygmunt Solorz-Żak, co sprawiłoby, że mniejszościowy pakiet Abrisu straciłby na atrakcyjności. Ale eksperci oceniają inwestycję w PBP jako niezbyt udaną. Gdyby parytet wymiany akcji z Invest Bankiem był korzystny, fundusz mógłby zaksięgować zysk z całej operacji. Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego, uważa, że teoretycznie z tej koncepcji coś może wyjść. PBP brakuje finansowania, zatem kanał zbierania depozytów detalicznych by mu się przydał. W zasadzie jest wręcz konieczny, żeby bank mógł działać w świetle większych wymogów płynnościowych. — Pomysł wykorzystania sieci Plusa do stworzenia „lekkiego” banku bardzo mi się podoba. Pytanie, czy Zygmunt Solorz-Żak nie może tego zrobić sam? Po co mu do tego PBP? Rozumiem, po co grupie IDM taki pomysł, nie wiem, po co Solorzowi- -Żakowi IDM — mówi Andrzej Powierża. Invest Bank realizuje podobny projekt z Cyfrowym Polsatem. Za pośrednictwem jego sieci sprzedaży oferuje kredyty gotówkowe. Dostępne są niemal we wszystkich 800 salonach i punktach z logo Polsatu, do każdego „podpięta” jest końcówka systemu Invest Banku.

W tle Warta

Część specjalistów zadaje sobie też pytanie, po co Austriakom Polisa? Co prawda rozwijanie biznesu życiowego to cel grupy w Polsce, ale VIG ma już w Polsce dwa towarzystwa życiowe (Compensę i Benefię), które nieźle sobie radzą. Po trzech kwartałach zebrały ponad 1,1 mld zł składek, czyli 117 proc. więcej niż rok temu. Jednak jest to głównie zasługa sprzedaży niskomarżowych polisolokat. Biznes grupowy, w którym specjalizuje się Polisa, jest zdecydowanie bardziej rentowny. Branża spekuluje ponadto, że zakup Polisy nie pozostanie bez wpływu na inną transakcję — sprzedaż Warty. Według niektórych naszych rozmówców, to może być sygnał, że VIG nie jest aż tak bardzo zdeterminowany do zakupu od belgijskiego KBC Warty — drugiej co do wielkości grupy ubezpieczeniowej w Polsce. W ubiegłym Fuchs, szef VIG Polska, transakcja jest prioryte rza za spółkę przepłaci Tymczasem, według cji, w wyścigu o ubezp cytuje jeden z najwięks ubezpieczycieli — franc niej okazja, by w końcu pozycję na polskim ryn miejsce w rynku życiow dziesiątce w majątkowy terminowanych kupców także niemiecki Allianz. Część ekspertów o Polisa może stanowić ciowej Warty, której b skoncentrowany na n Kredyt Banku. Sprz w miejscu i n dy pojaw ciel, z Wart się do w ws

Banki z poduszkami

Polski Bank Przedsiębiorczości (PBP) i Invest Bank to zupełnie różne, choć podobnej wielkości, instytucje. PBP zajmuje się wyłącznie obsługą średnich firm oraz koncentruje się na sektorze samorządowym. Po trzech kwartałach tego roku miał 1,7 mld zł sumy bilansowej, Invest Bank — 2 mld zł. Wcześniej udzielał głównie kredytów ratalnych i samochodowych, obecnie coraz mocniej wchodzi w gotówkowe. Po trzech kwartałach miał 1,9 mln zł zysku. Dla porównania: 2008 r. zakończył wynikiem 12 mln zł. PBP nie podaje wyników. Prognoza na ten rok wynosiła 12-13 mln zł. Oba banki mają dużą poduszkę kapitałową. W PBP współczynnik wypłacalności wynosi aż 30 proc. O połowę mniejszy jest w Invest Banku (wymóg nadzorcy to 8 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski, Eugeniusz Twaróg

Polecane