Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 15-11-2021, 10:04

Notowania ropy naftowej mają za sobą trzy tygodnie zniżek – a bieżący tydzień również rozpoczyna się od presji spadkowej na notowania tego surowca. Spadki nie są jednak dynamiczne; ceny ropy naftowej WTI utrzymują się tuż powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent wciąż wyraźnie przekracza 81 USD za baryłkę.

Na początku bieżącego tygodnia to strona podażowa ma na rynku ropy naftowej więcej argumentów. Po pierwsze, w poprzednim tygodniu kartel OPEC obniżył prognozy globalnego popytu na ropę naftową w IV kwartale bieżącego roku, ze względu na wysoki poziom cen surowców energetycznych, uderzający w wiele sektorów gospodarki.

Po drugie, w piątek firma Baker Hughes podała, że w poprzednim tygodniu liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 4 do 454, co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2020 roku (jednocześnie, liczba funkcjonujących wiertni gazu wzrosła o 2 do 102, czyli najwyższego poziomu od września br.). Co prawda wzrost liczby funkcjonujących punktów wydobycia nie jest imponujący, jednak widać, że amerykańskie firmy wydobywcze również starają się wykorzystać okres wyższych cen surowca.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Po trzecie, na rynku ropy naftowej pojawiły się spekulacje o możliwym uwolnieniu części rezerw strategicznych ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom debatuje nad możliwościami poradzenia sobie z wysokim poziomem inflacji, a kwestia rezerw strategicznych jest wymieniana jako jedna z opcji.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane