Społeczeństwo Europy musi być konkurencyjne i innowacyjne

Materiał partnera dodatku
opublikowano: 16-10-2012, 00:00

Oto rekomendacje, których realizacja powinna pomóc zjednoczonej Europie wyjść z impasu i ponownie wstąpić na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Pierwsza sesja wrześniowego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie skupiła się przede wszystkim na problemach Starego Kontynentu, w tym konieczności wypracowania nowego modelu społecznego. W dyskusji „Europejski model społeczny. Coś się kończy, coś się zaczyna" moderowanej przez Jacka Krawca, prezesa zarządu PKN Orlen, udział wzięli: Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, Filip Blond, filozof, dyrektor think thanku ResPublica z Wielkiej Brytanii, Sławomir Sikora, prezes banku Citi Handlowy, oraz Jose Ignacio Torreblanca, dyrektor madryckiego biura Rady ds. Międzynarodowych. Oto rekomendacje, których realizacja powinna pomóc zjednoczonej Europie wyjść z impasu i ponownie wstąpić na ścieżkę szybkiego rozwoju.

1 Kolejne fale kryzysu gospodarczego testują siłę integracji i solidarności Unii Europejskiej. Rosnące bezrobocie oraz poczucie braku przywództwa i wizji rozwiązania problemów wywołują lęk przed przyszłością, co stanowi doskonałą pożywkę dla konfliktów i wzajemnych pretensji — bazujących także na wciąż tlących się w Europie fobiach narodowościowych. W efekcie pojawia się opór przed redystrybucją pieniędzy i wspieraniem słabszych krajów. Co więcej, w Europie w coraz szybszym tempie spada przyrost naturalny. Te nastroje wykorzystują populiści, dla których to doskonała okazja do wzmocnienia pozycji.

Unia Europejska wymaga pilnego zdefiniowania narzędzi, które wzmocnią stabilność mechanizmów wspólnotowych, w tym nowego modelu społecznego: efektywnego, dostosowanego do współczesnego modelu kapitalizmu, tworzącego wsparcie dla demokracji i rynku, umożliwiającego odbudowę słabnącej klasy średniej. I to jest nasz główny postulat.

2 W UE brakuje poważnej debaty nad tym, jak powinien wyglądać europejski model społeczny w XXI wieku. Tymczasem trzeba zadać pytania zasadnicze. Jaki powinien być podstawowy cel europejskiego modelu społecznego? Czy realizacja założenia o stałym podnoszeniu jakości życia wciąż jest możliwa? Które rozwiązania stosowane dotychczas są tylko kosztowną ekstrawagancją, a które stanowią o wyjątkowości projektu, jakim jest wspólna Europa? Odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Na poziomie społecznym UE powinna zostać sobą, czyli zachować podstawowe prawa społeczne i zagwarantować poczucie bezpieczeństwa swoim obywatelom. Europejski model społeczny, by był możliwy do utrzymania, powinien zachować różnorodność i ewoluować w kierunku bardziej elastycznego prawa unijnego przy zachowaniu krajowych tradycji i wsparciu lokalnych sojuszy między państwem, biznesem i partnerami społecznymi.

Należy pilnie określić wspólne minimum zachowujące polityczną atrakcyjność europejskiego modelu społecznego, równocześnie kładąc nacisk na zachowanie różnorodności modeli w różnych krajach.

3 Nie ma sprzeczności między efektywnością gospodarki i polityką społeczną. Efektywny model społeczny wymaga pieniędzy, a tych nie ma, gdy gospodarka nie jest konkurencyjna. Dlatego model społeczny, który skutecznie wesprze dalszy rozwój kluczowego dla stabilności naszego kontynentu projektu, jakim jest Unia Europejska, nie może osłabiać konkurencyjności europejskiej gospodarki. Równocześnie należy jasno powiedzieć, że efektywność modelu społecznego nie polega na skutecznej redystrybucji pieniędzy, ale na skutecznym zmniejszaniu napięć — poprzez redukcję obszaru ubóstwa i realne wsparcie dla poszerzenia klasy średniej, stanowiącej oparcie dla demokracji i rynku. Jedną z niedocenianych w europejskiej polityce społecznej metod osiągania tak zdefiniowanych celów jest przesunięcie ciężaru z redystrybucji zasiłków na redystrybucję własności.

Należy jak najszybciej zdecydować, jakie narzędzia polityki społecznej będą najbardziej efektywne dla trwałego stabilizowania sytuacji polityczno-społecznej w Europie — zamiast obecnego kupowania spokoju kosztem długu publicznego, czyli kosztem przyszłych pokoleń i potencjalnej destabilizacji systemu w przyszłości.

4 W zdefiniowanym na nowo modelu społecznym Europy należy przede wszystkim położyć nacisk na:

wysoką jakość edukacji i możliwość uczenia się przez całe życie, zwiększenie zatrudnienia, przede wszystkim wśród ludzich młodych oraz w wieku przedemerytalnym, stabilność rodziny, a w efekcie wzrost liczby urodzeń dzieci, budowę społeczeństwa otwartego na innowacje, zdolnego sprostać wyzwaniom przyszłości, integrację mniejszości imigranckich i promowanie ich szybkiej asymilacji.

Tak zdefiniowane zadania dla modelu społecznego sprawią, że system będzie działał z korzyścią zarówno dla ludzi potrzebujących wsparcia, jak i dla biznesu, który — bezpośrednio lub pośrednio — finansuje ten system. Wypracowanie takiej sytuacji win-win jest możliwe i o to apelujemy do świata europejskiej polityki — powiedział w wystąpieniu zamykającym sesję prezes Jacek Krawiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera dodatku

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu