Spółka z grupy PGF planuje emisję na akwizycje

ISB
19-08-2008, 13:47

Central European Pfarmaceutical Distribution (CEPD), spółka skupiająca detaliczną działalność Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF), planuje przeprowadzenie w IV kw. br. prywatnej emisji akcji o wartości kilkuset milionów złotych. Środki te posłużą sfinansowaniu pierwszego etapu akwizycji podmiotów z Europy Środkowej, poinformował we wtorek prezes Jacek Szwajcowski.

CEPD, spółka zarejestrowana w Holandii została wydzielona ze struktur PGF 1 lipca tego roku poprzez aport spółek detalicznych z PGF SA. Wyodrębnienie prawne i organizacyjne detalu ma m.in. ułatwić rozwój międzynarodowy grupy PGF.

"W trzecim kwartale planujemy przygotować memorandum informacyjne, aby w czwartym kwartale zakończyć podniesienie kapitału CEPD w oparciu o emisję na rynku prywatnym. Chcielibyśmy zaprosić do zaangażowania kapitałowego inwestorów instytucjonalnych i farmaceutów - właścicieli aptek partnerskich. To będzie emisja liczona w setkach milionów złotych"- powiedział Szwajcowski dziennikarzom.

"W czwartym kwartale chcemy pozyskać finansowanie. Szukamy kolejnych celów przejęć za granicą. Emisja zostanie przeznaczona na sfinansowanie pierwszego etapu akwizycji. Interesują nas wszystkie rynki w Europie Centralnej"- dodał Szwajcowski, nie wykluczając, że do pierwszego przejęcia może dojść w czwartym kwartale tego lub pierwszym kwartale przyszłego roku.

Prezes powiedział, że PGF nie chce stracić kontroli nad CEPD, a obniżanie zaangażowania do górnej granicy 49% będzie następowało etapami w ciągu kilku lat. Nie wykluczył wejścia spółki na GPW za kilka lat.

W listopadzie CEPD przedstawi strategię rozwoju na najbliższe lata.

Doradcami przy emisji akcji będą banki Rothschild oraz CAIB.

Zapytany, czy PGF byłby zainteresowany zakupem Cefarmu Białystok, Szwajcowski nie wykluczył takiej możliwości.

Prezes powiedział, że w najbliższych dniach powinno dojść do wprowadzenia akcji Pharmeny do obrotu na rynku New Connect. W maju spółka przeprowadziła emisję akcji wartości 13,6 mln zł, a pozyskane środki przeznaczy na dalsze finansowanie badań klinicznych leku na miażdżycę prowadzonych w USA i Kanadzie przez spółkę Pharmena North America.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Spółka z grupy PGF planuje emisję na akwizycje