Spółki nie powinny się spieszyć z zamianą NC na GPW

Agnieszka Grabuś, IPO.pl
opublikowano: 22-04-2008, 11:30

Pierwsze przypadki przejścia debiutantów z  NewConnect na parkiet główny będziemy mieli w 2008 r. Warto jednak zastawić się, czy nie jest to zbyt krótki okres na zdobycie zaufania inwestorów?


Spółki chcą na GPW
Niektóre spółki już w kilka dni po debiucie zapowiadały, że po sześciu miesiącach chcą przechodzić na główny rynek. Jeszcze w 2008 r. na rynek regulowany planuje przejść spółka MW Trade. Dla spółki NewConnect jest tylko przystankiem w drodze na rynek główny warszawskiej giełdy. Obecnie spółka pracuje nad wykorzystaniem środków pozyskanych z debiutu oraz emisją obligacji. Tym samym chce zaprezentować inwestorom, przed wejściem na rynek regulowany, wyniki wyższe, niż notowane jeszcze przed debiutem na rynku alternatywnym. Planowany debiut M.W. Trade na warszawskiej GPW może mieć miejsce już w trzecim kwartale 2008 r.

Przedszkole dla nowych spółek
Gotowość do wejścia na rynek główny deklaruje również Telestrada. – NewConnect jest przez niektórych nazywany przedszkolem dla spółek giełdowych przed pójściem do szkoły. Dlatego jak większość przedszkolaków chcemy iść do szkoły, ale już jako spółka bardziej znana, z większym doświadczeniem na rynku. Planujemy zadebiutować grudzień 2008/styczeń 2009 – mówi Agnieszka Witkowska, Kierownik Działu Kontroli Wewnętrznej i Public Relations Telestrada.

Nowy, interesujący rynek
NewConnect może spełniać oczekiwania notowanych na nim spółek, ale przede wszystkim może spełnić oczekiwania inwestorów. Rynek ten może rozwinąć się tak, że przejście takie będzie zbędne. Zarząd spółki Eficom, która zadebiutowała na alternatywnym rynku 2 grudnia ubiegłego roku, nie wyklucza przeniesienia się na rynek regulowany, jednak tylko w sytuacji, gdy jej potrzeby inwestycyjne znacząco wzrosną, do tego czasu pozostanie na NewConenct.

Przede wszystkim rozwój
Wygląda na to, że szybki rozwój rynku NewConnect nie będzie skłaniał wszystkich notowanych na nim podmiotów do przeniesienia akcji na rynek regulowany. W każdym razie, jak widać, nie pretendują do tego wszystkie notowane na nim spółki.

Zanim spółka wybierze się na parkiet główny powinna umocnić swoją pozycję rynkową i kontynuować realizację kolejnych elementów strategii rozwoju. Wówczas inwestorzy będą mogli ją poznać, przekonać się, jakiego poziomu rentowności mogą się spodziewać, sprawdzić potencjalną inwestycję. Głównym celem notowanych na NewConenct spółek powinno być dynamiczne zwiększanie ich wartości, a nie debiut na rynku regulowanym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Grabuś, IPO.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Spółki nie powinny się spieszyć z zamianą NC na GPW