Spółki surowcowe nie uratowały rynku

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 10-07-2007, 00:00

Nowy giełdowy tydzień rozpoczął się od spodziewanego ataku WIG20 na 3900 pkt. Wyśrubowana na piątkowym fixingu wartość indeksu stanowiła jednak wysoką poprzeczkę dla popytu. Tymczasem spółki surowcowe, decydujące w tej chwili o losach koniunktury, mimo pozytywnego otwarcia nie rosły na tyle, by przesądzić o dalszych losach sesji.

Wysokie notowania miedzi zapewniły popyt na papiery KGHM. Ropa naftowa rozpoczęła z kolei dzień od korekty, ale rekomendacja kupna dla akcji Orlenu wydana przez Lehman Brothers (z ceną docelową 70 zł) z nawiązką zneutralizowała wpływ wahnięcia ceny surowca na notowania płockiego giganta. W rezultacie WIG20 ustanowił nowe sesyjne maksimum notowań na 3913 pkt. Jednak szybki kontratak podaży i zejście indeksu poniżej 3900 pkt odebrały impet zwyżce. Do końca sesji popyt nie przejął inicjatywy i nie ustanowił nowego rekordu zamknięcia.

Największą bolączką byków był selektywny charakter popytu. Kilka drożejących spółek surowcowych nie zrównoważyło ciężaru taniejących walorów kilkunastu innych firm tworzących indeks. Szczególnie źle wypadły banki. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych i możliwego spadku akcji kredytowej skłania do realizacji zysków. Ogólny obraz szerokiego rynku nie napawał optymizmem — zdecydowanie więcej spółek spadało, niż rosło.

Co dalej?

Banki niepokoją

Coraz mniej spółek dźwiga ciężar hossy. Jest ona zakładnikiem spółek surowcowych. Popyt na inne papiery jest anemiczny, a w sektorze bankowym pojawiła się presja podaży. To niepokoi, bo banki od początku hossy były jej silnym filarem. Jeśli ceny surowców zaczną korektę, WIG20 zamiast bić rekordy, może błyskawicznie przejść do testowania wsparć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy