Spór z Białorusią nadszarpnął reputację Rosji

opublikowano: 13-01-2007, 17:00

Wysoki urzędnik rosyjskiego rządu powiedział, że reputacja Rosji ucierpiała w następstwie naftowego sporu celnego, który zakłócił dostawy ropy do UE.

Wysoki urzędnik rosyjskiego rządu powiedział w sobotę, że reputacja Rosji ucierpiała w następstwie naftowego sporu celnego, który zakłócił dostawy ropy do Unii Europejskiej.

Wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości przedstawiciel rosyjskiego rządu brał udział w negocjacjach mających zakończyć spór między Rosją a Białorusią.

Powiedział, że upłynie wiele lat nim Rosja zdoła przezwyciężyć obawy Europy co do swej niezawodności jako dostawcy energii. Wiarę w tę niezawodność nadszarpnął już ubiegłoroczny spór o ceny rosyjskiego gazu z Ukrainą, w następstwie którego nastąpiła przerwa w dostawach tego paliwa do unijnych odbiorców.

Wstrzymując tłoczenie ropy rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś Moskwa tłumaczyła, że została zmuszona do tego, ponieważ Białoruś bezprawnie podbierała z magistrali ropę na poczet cła, którego nie chciała jej płacić Moskwa.

W wyniku wstrzymania dostaw ucierpieli europejscy partnerzy Rosji otrzymujący ropę rurociągiem "Przyjaźń", w tym Czechy, Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry.

Surowiec zaczęto ponownie tłoczyć magistralą w środę wieczorem. W piątek wieczorem premierzy Rosji i Białorusi podpisali porozumienie określające warunki dostaw rosyjskiej ropy naftowej na Białoruś.

Przedstawiciel rosyjskiego rządu powiedział, że mimo rozwiązania problemu "nie ulega wątpliwości", że wizerunek Rosji ucierpiał. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane