Sprzedaż detaliczna w Australii spadła pierwszy raz od roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-02-2023, 05:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W końcówce 2022 r. gospodarka Australii odnotowała spadek sprzedaży detalicznej. Był one jednak niższy niż oczekiwał rynek czemu na dodatek towarzyszył wolniejszy wzrost cen, informuje Reuters.

Bank Rezerw Australii (RBA)
Bank Rezerw Australii (RBA)
Brendon Thorne/Bloomberg

Według danych Australian Bureau of Statistics, w czwartym kwartale 2022 r. rzeczywista sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym osiągając pułap 96,9 mld AUD (ok. 70 mld USD). Choć był to pierwszy od roku spadek tego wskaźnika, odczyt okazał się lepszy niż oczekiwali ekonomiści. Mediana ich prognoz zakładała bowiem zniżkę rzędu 0,6 proc.

Specjaliści podkreślają, że wzrost stóp procentowych w końcu zaczął przekładać się na konsumentów, którzy zaczęli ograniczać wydatki.

Oczekuje się, że w ostatnim kwartale inflacja w Australii, która należy do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarek świata osiągnęła szczyt na poziomie 7,80 proc. (najwyższa wartość od 32 lat) i spowolni do grudnia 2023 r. do około 4 proc.

Równocześnie rynek spodziewa się, że podczas jutrzejszego (7.02) posiedzenia Banku Rezerw Australii podwyższy on stopy procentowe o 25 punktów bazowych do poziomu 3,35 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane