Czytasz dzięki

SSE chcą rozwijać tereny inwestycyjne przy trasie S7

PAP
opublikowano: 26-06-2015, 21:07

Współpracę na rzecz promowania i przygotowania oferty inwestycyjnej dla terenów wokół rozbudowywanej drogi ekspresowej S-7 z Pomorza do Małopolski zakłada piątkowe porozumienie przedstawicieli SSE z pięciu województw, przez które przebiega trasa.

List intencyjny ws. współpracy podpisali w piątek w Kielcach szefowie Krakowskiego Parku Technologicznego, Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) „Starachowice”, Warmińsko-Mazurskiej SSE, Pomorskiej SSE i Tarnobrzeskiej SSE „Euro-Park Wisłosan”.

Podobne porozumienie, dot. wspierania inicjatyw służących rozwojowi gospodarczemu samorządów położonych przy S7, podpisali przedstawiciele zarządów województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział podczas konferencji inaugurującej porozumienie, że polska gospodarka potrzebuje „nowego impulsu rozwojowego". W opinii wicepremiera w myśleniu o prowadzeniu biznesu najważniejsza jest zmiana postaw i zaufanie – także w relacjach państwo-przedsiębiorca - oraz współpraca m.in. rządu, samorządów i przedsiębiorców.

„+Siódemka+ to przede wszystkim wizja wspólnej aktywności. To nie tylko droga, która ma łączyć porty z Czechami, to także myślenie o tym, co jest obok niej; spinanie głównych szlaków komunikacyjnych z polską przedsiębiorczością, możliwością inwestowania, kształcenie ku zatrudnieniu i zwiększanie zatrudnienia” – podkreślił wicepremier.

Zdaniem wiceministra gospodarki Arkadiusza Bąka, po rozbudowaniu całej "7" do parametrów trasy ekspresowej, dla potencjalnych inwestorów ważna będzie nie odległość od Warszawy, ale pakiet usług, jaki przyciągnie do rozpoczęcia działalności w konkretnym miejscu. W jego opinii, dla przedsiębiorców najważniejsze nie są zwolnienia z podatków, a przyszłość firmy, np. to, czy będą mieli w okolicy kadrę, kształconą pod potrzeby prowadzonej działalności.

Według inicjatorów porozumienia z SSE, dokończenie rozbudowy drogi krajowej S-7 jest szansą na rozwój eksportu i rozwój inwestycji – co poprawi jakość życia mieszkańców pięciu regionów. Porumienienie ma pomóc w przygotowaniu wspólnej oferty inwestycyjnej stref, w promocji i lobbowaniu na rzecz wprowadzania rozwiązań, potrzebnych do realizacji projektu.

Droga ekspresowa S7, o docelowej długości ok. 720 km, ma połączyć Straszyn k. Gdańska (woj. pomorskie) z Rabką (woj. małopolskie). Przebudowa drogi krajowej nr 7 do parametrów „ekspresówki” trwa od kilku lat. Część inwestycji już zrealizowano. Niektóre odcinki są w budowie, wobec części trwa postępowanie przetargowe, inne są „w przygotowaniu” – wynika za mapy zamieszczonej na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Według wyliczeń przedstawionych na konferencji, wzdłuż drogi S-7 na przedsiębiorców czeka ponad 1600 ha potencjalnych terenów inwestycyjnych.

Jak mówiła prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Wiesława Kornaś-Kita, rozbudowa "7" w Małopolsce pozwoli przede wszystkim na rozwój gospodarczy północno-wschodnich obszarów regionu, wzmocni też procesy rewitalizacji Nowej Huty. „Mamy tereny inwestycyjne, ale przedsiębiorcy muszą do nich dojechać. Dziś już nikt nie pyta +jak daleko?+, tylko +jak długo?+" - podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z kolei prezes Starachowickiej SSE Cezary Tkaczyk podkreślał, że trasa nr 7 jest „kręgosłupem” komunikacyjnym woj. świętokrzyskiego. Połowa z ok. stu kilometrów drogi nr 7 przebiegającej przez region ma już parametry trasy ekspresowej. Jak dodał prezes, ważne jest także dobre skomunikowanie innych dróg województwa z S7.

„Podpisane porozumienie da samorządom różnego szczebla - od gminnych, poprzez powiatowe i wojewódzkie - pewien impuls, by jak najlepiej wykorzystać dostępne w nowej perspektywie unijnej środki na przygotowanie infrastrukturalne terenów. Te tereny wspólnie z samorządami będziemy oferować krajowym i zagranicznym inwestorom” – powiedział dziennikarzom Tkaczyk.

Przed budynkiem Centrum Kongresowego Targów Kielce, gdzie odbywała się konferencja, przeciw „patologiom w SSE” protestowało kilkudziesięciu działaczy i sympatyków Partii Razem.

„Uważamy, że wakacje podatkowe dla wielkich korporacji, za które płaci tak naprawdę całe społeczeństwo, nie są właściwym modelem rozwoju państwa. Także konkurowanie tanią siłą roboczą wpływa negatywnie na sytuację w kraju. Strefy nie powinny być narzędziem do unikania płacenia podatków, a korporacje tam działające zarabiają na infrastrukturze” – powiedział dziennikarzom przedstawiciel zarządu krajowego ugrupowania, Jakub Baran.

Zdaniem wicepremiera Piechocińskiego, protestujący nie rozumieją mechanizmu działania stref ekonomicznych. „Najpierw trzeba zainwestować, potem zrealizować cele zwarte w umowie – wybudować zakład, zatrudnić deklarowaną liczbę osób, umieścić produkt na rynku – często poza granicami kraju. Dopiero wtedy, jak za kilka lat pojawi się zysk, w określonych procentach można nakłady inwestycyjne odpisać od podatków” – mówił wicepremier. Dodał też, że SSE to „nowoczesny mechanizm”, pobudzający inwestycje w Polsce.

SSE to obszary, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem ich działalności jest przyspieszenie rozwoju regionów przez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

W Polsce jest 14 SSE. Łączna wartość zrealizowanych w strefach inwestycji przekroczyła 100 mld zł, a przedsiębiorcy w nich działający utworzyli ponad 300 tys. miejsc pracy. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane