Stacjonarny trzyma się mocno

Marcin Złoch
opublikowano: 28-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Potwierdza się powszechne przekonanie — kobiety rozmawiają przez telefon stacjonarny dłużej niż mężczyźni.

UPC Polska, dostawca usług telewizyjnych, internetowych i telefonicznych, zlecił firmie badawczej TNS OBOP wykonanie sondażu „Znaczenie telefonu stacjonarnego w życiu Polaków”. Wyniki są jednoznaczne. Trudno nam wyobrazić sobie życie bez telefonu stacjonarnego: dla trzech czwartych Polaków jego brak byłby odczuwalny, przy czym w większym stopniu dla kobiet niż dla mężczyzn. Kobiety więcej rozmawiają przez telefon niż mężczyźni i częściej niż oni myślą o kosztach w trakcie rozmowy. Okazuje się, że telefon stacjonarny, w przeciwieństwie do komórkowego ma „rodzinny” charakter: jest zarezerwowany dla kontaktów osobistych i zobowiązujących.

— Ogólnie z badań wynika, że telefon stacjonarny trzyma się mocno. Rozpowszechnienie telefonii komórkowej nie tyle mu zagraża, ile sprzyja zmianie jego funkcji i w pewnym sensie uzupełnia. Przy obecnych relacjach kosztów połączeń można mówić zatem o uzupełnianiu się telefonii stacjonarnej i komórkowej — skomentował wyniki badania prof. Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

To, jak długo rozmawiamy przez telefon, zależy od płci, wykształcenia i miejsca zamieszkania.

Mówi się, mówi

Potwierdza się powszechne przekonanie, że kobiety rozmawiają przez telefon stacjonarny dłużej niż mężczyźni. Więcej mężczyzn niż kobiet twierdzi, że na rozmowy przeznacza poniżej 5 minut dziennie (60 proc. a mężczyzn, 46 proc. kobiet). Jednak do rozmów dłuższych niż 5 minut dziennie przyznaje się już zawsze więcej kobiet niż mężczyzn. Więcej czasu na rozmowy przez telefon stacjonarny przeznaczają osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych miast. Połowa Polaków prędzej czy później zaczyna myśleć o kosztach w trakcie rozmowy przez telefon stacjonarny, ale już dla 47 proc. nie jest to w ogóle istotne. Częściej o kosztach myślą kobiety, chociaż to właśnie one rozmawiają dłużej (54 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet twierdzi, że nie myśli o kosztach).

Dla większości z nas telefon stacjonarny jest ważny. Tylko co dwudziesty Polak twierdzi, że bez telefonu żyłoby mu się lepiej. Trzy czwarte Polaków przyznaje, że gdyby pozbawiono ich telefonu stacjonarnego, odczuliby jego brak. Bez telefonu trudniej żyłoby się kobietom niż mężczyznom. 50 proc. kobiet deklarowało, że brak telefonu byłby zdecydowanym utrudnieniem, mężczyzn — jedynie 32 proc. Większość z nas pozytywnie ocenia wpływ telefonu na relacje między ludźmi. Na pytanie, czy telefon zbliża czy oddala ludzi, 75 proc. respondentów odpowiedziało, że zbliża.

Rodzinny charakter

Telefon stacjonarny jest zarezerwowany przede wszystkim dla kontaktów z rodziną. Najwięcej z rodziną rozmawiają osoby starsze, po 50. roku życia (ponad 80 proc.), oraz pokolenie 30-latków (76 proc.). Najmłodsi (15-19 lat) najczęściej rozmawiają przez telefon stacjonarny z przyjaciółmi i znajomymi. Telefon komórkowy jest mniej „rodzinny” od stacjonarnego. Częściej wybieramy go do rozmów z kolegami z pracy i znajomymi. Gdy Polacy chcą porozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi, znaczna większość wybiera telefon stacjonarny. Tylko dla osób w wieku 20-30 lat telefon komórkowy jest niemal tak często wybieranym sposobem kontaktu z rodziną, jak telefon stacjonarny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane