Stal nierdzewna odporna na COVID-19

Kondycja firm z sektora stali nierdzewnej jest lepsza niż przed pandemią. Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez branżowe stowarzyszenie.

Stowarzyszenie Stal Nierdzewna (SSN) przeprowadziło ankietę wśród firm z branży. Wynika z niej, że przedsiębiorcy dotkliwie odczuli skutki pandemii w pierwszych miesiącach. Jednak dzięki aktualnemu odbudowaniu popytu, z optymizmem patrzą w przyszłość.

Ceny dynamicznie rosną

Tylko 6 proc. badanych wskazało, że ich sytuacja jest gorsza niż przed pandemią. Natomiast ponad 80 proc. uważa, że jest lepsza. Autorzy badania pytali respondentów, jakie pozytywne efekty przyniosła pandemia. Niemal połowa ankietowanych wskazała na redukcję kosztów działalności. 35 proc. przedsiębiorstw odnotowało wzrost sprzedaży.

- Rodzime przedsiębiorstwa z branży stali nierdzewnych korzystają z efektów globalnej hossy w sektorze przemysłowym. Od czwartego kwartału 2020 r. wyraźnie rośnie popyt na wszelkiego rodzaju surowce potrzebne do produkcji, w tym metale. Dlatego nie powinna dziwić opinia zdecydowanej większości przedstawicieli branży, iż ich aktualna kondycja biznesowa jest lepsza niż przed wybuchem pandemii. Wyraźnie też jednak widać wspólny dla dużej części firm problem dotyczący zawirowań w łańcuchach dostaw. Podaż stali nierdzewnych jest ograniczona, co dla przedsiębiorstw stanowi barierę rozwoju – mówi Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes SSN.

Z danych stowarzyszenia wynika, że jeszcze na początku roku 1 kg blachy zimnowalcowanej o grubości 2 mm, wykonanej ze stali nierdzewnej kosztował niespełna 11 zł, a obecnie zbliża się do 13,5 zł.

(Nie)skuteczne tarcze
(Nie)skuteczne tarcze
Niemal 60 proc. przedsiębiorstw z branży stali nierdzewnych skorzystało z form wsparcia zaproponowanego przez rząd w ramach tarczy antykryzysowych. Firmy, które to zrobiły, decydowały się głównie na dofinansowanie ochrony miejsc pracy lub wynagrodzeń. Na pytanie, czy zaproponowane przez rząd wsparcie dla biznesu było skuteczne, 53 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie ma na ten temat zdania. Pozostałe głosy rozłożyły się po równo na tak i na nie. Źródło: Outokumpu

W przemyśle ciężkim też popularna jest praca w domu

W wielu firmach branży stalowej spotkania online czy praca z domu staną się nową codziennością.

Aż 75 proc. badanych zamierza nadal wykorzystywać środki komunikacji elektronicznej do prowadzenia spotkań biznesowych. W niemal 60 proc. firm utrzymana będzie możliwość powszechnej pracy zdalnej. Jedna trzecia przedsiębiorstw planuje ograniczyć podróże służbowe oraz obecność na targach.

- Nie demonizowałbym prognoz o ograniczeniu podróży czy uczestnictwa w targach. Widać, że ludzie coraz częściej potrzebują odbudowy relacji społecznych czy biznesowych. Zainteresowanie targami Trako, planowanymi na wrzesień, jest rekordowe. Do prowadzenia bieżącej działalności firmy pewnie wystarczą środki zdalnej komunikacji, ale jeśli ktoś chce nawiązać nowe kontakty biznesowe czy rozwijać działalność, nie może zrezygnować z podróży służbowych, uczestnictwa w targach czy konferencjach itp. – uważa Jakub Majewski, prezes Fundacji Prokolej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane