Statuetki także dla potentatów

opublikowano: 04-11-2021, 19:00

Tegoroczna edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP podsumowana została w czwartek w Rzeszowie, ale tym razem nie w G2A Arenie przy lotnisku Jasionka, lecz w Filharmonii Podkarpackiej.

Statuetki od głowy państwa to półka absolutnie najwyższa wśród najróżniejszych biznesowych nagród, medali i dyplomów. Przyznawanie tej nagrody nie wynika z żadnych przepisów, to służąca promocji polskiej przedsiębiorczości pożyteczna inicjatywa autorska Aleksandra Kwaśniewskiego z lat 1998-2005. Niestety, potem Lech Kaczyński uznał ją za… wrażą ideowo i z tylko sobie znanych powodów zarzucił. Przyznawanie naturalnie wznowił Bronisław Komorowski w latach 2011-15, a jego śladem na szczęście poszedł od 2016 r. Andrzej Duda. Co bardzo ważne – utrzymana została od 1998 r. ciągłość numeracji, dzięki czemu tegoroczna edycja była już XIX.

Regulamin nagrody ewoluuje w jednym wątku – zmieniają się kategorie. W stosunku do stanu wyjściowego kolejni prezydenci zwiększali ich liczbę i dopasowywali je do zmieniającej się rzeczywistości polskiej gospodarki. Andrzej Duda przyznaje obecnie statuetki w siedmiu kategoriach, a także nagrodę indywidualną za tzw. całokształt (w tym roku na zakończenie gali zaskakująco dodał jeszcze jedną, specjalną). Od 1998 r. nie zmienia się natomiast regulaminowa opoka – przefiltrowaniem masy kandydatur i wyłonieniem trójek nominowanych w każdej kategorii zajmuje się fachowa kapituła (obecnie pod wodzą profesora Krzysztofa Opolskiego), zaś na podstawie jej materiałów w ostatnim kroku laureatów wybiera osobiście głowa państwa. W tym roku zaznaczyło się pewne zjawisko, którego ostatnio nie było. Największą wartością nagrody prezydenckiej jest wychwytywanie i docenianie wartościowych firm, których nazwy często są… nieznane poza ich branżą czy okolicą. W tym roku dwie statuetki trafiły jednak do KGHM i Orlenu, które przecież najróżniejsze laurki odbierają co chwilę i w krajowej konkurencji zdobyły niemal wszystko. Od czwartkowego wieczoru – naprawdę już wszystko.

Od 1998 r. nagrody prezydenckie to półka absolutnie najwyższa wśród najróżniejszych biznesowych statuetek, medali i dyplomów. Fot. Marek Borawski / KPRP
M.Borawski

Laureaci XIX edycji nagrody za rok 2021

LIDER MŚP

NAGRODA

► Nawrocki Meble – Brzeźnica

NOMINACJE

► Summ-it – Poznań

► Vikking KTS – Biała Podlaska

NARODOWY SUKCES

NAGRODA

► Mlekpol – Grajewo

NOMINACJE

► Adamed Pharma – Pieńków

► BetaMed – Chorzów

MIĘDZYNARODOWY SUKCES

NAGRODA

► KGHM Polska Miedź – Lubin

NOMINACJE

► Anwil – Włocławek

► WB Electronics – Ożarów Mazowiecki

ODPOWIEDZIALNY BIZNES

NAGRODA

► Orlen – Płock

NOMINACJE

► Lotos – Gdańsk

► LPP – Gdańsk

FIRMA RODZINNA

NAGRODA

► AMZ – Kutno

NOMINACJE

► Decco – Warszawa

► Erkado – Gościeradów Folwark

BADANIA + ROZWÓJ

NAGRODA

► Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN – Warszawa

NOMINACJE

► ExploRNA Therapeutics – Warszawa

► Triggo – Łomianki

STARTUP.PL

NAGRODA

► SunRoof Technology – Łódź

NOMINACJE

► Biotts – Wrocław

► MNM Diagnostics – Poznań

NAGRODA INDYWIDUALNA

► Sergiusz Martyniuk – twórca potęgi 33-letniego Pronaru Narew, lidera branży ciągników i maszyn rolniczych

NAGRODA SPECJALNA

► Adam Glapiński – prezes Narodowego Banku Polskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane