STGroup powinien rosnąć

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 29-03-2001, 00:00

Mark Mobius, menedżer grupy funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Templeton Asset Management, oczekuje od ING znacznego podniesienia ceny w wezwaniu do sprzedaży akcji Banku Śląskiego (BSK). Fundusz nie prowadzi na razie żadnych rozmów z ING, zaznaczył Mark Mobius na dzisiejszej porannej telekonferencji z Singapuru.

Templeton chce poczekać aż ING ‘zmięknie’, gdy jego wezwanie zakończy się fiaskiem. Oprócz funduszu, który dysponuje ok. 7,2 proc. kapitału akcyjnego katowickiego banku, niezadowoleni z ceny mniejszościowi akcjonariusze skupiają w swoich rękach ok. 25 proc. kapitału Banku Śląskiego.

Mark Mobius nie chciał określić konkretnej ceny za jaką byłby gotów pozbyć się udziałów w BSK. Zwrócił jednak uwagę, że przy cenie 265 zł i wycenie udziałów BSK w PTE NN na 46 zł na akcje, współczynnik cena/wartość księgowa w ofercie wynosi zaledwie 1. Gdy Citibank przejmował Bank Handlowy, wskaźnik ten wynosił 2 , a przy okazji przejęcia Lukasbanku nawet 7.8. Fundusz jest zachwycony dynamiką zysku netto BSK, który od czasu przejęcia przez ING w 1996r. skoczył o 70 proc. W ubiegłym roku ING wymusił na Banku Śląskim bardzo restrykcyjną politykę rezerw i dlatego wynik finansowy banku był tal mizerny.

Więcej o konflikcie wokół wezwania na Bank Śląski dowiesz się <a href=”artykul.asp?SEC=AKT&id=75511”><u>tutaj</u></a>.

Mark Mobius poinformował, że Templeton ma zamiar odegrać również rolę jednego z reprezentantów akcjonariuszy mniejszościowych w Elektrimie. Fundusz chciałby mieć w przyszłości przedstawiciela w radzie nadzorczej spółki.

<p>Przemek Barankiewicz

p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / STGroup powinien rosnąć