Stopy bez zmian, na razie

Krzysztof Wołowicz
opublikowano: 30-07-2008, 00:00

Dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniesie zmiany stóp procentowych. Takie przekonanie panuje na rynku, a potwierdzają je ostatnie dane GUS i NBP.

Raport o koniunkturze konsumenckiej GUS wskazuje na spadek zatrudnienia w II kwartale w wielu działach przemysłu. Podobne wnioski płyną z kwartalnego raportu NBP o koniunkturze w sektorze przedsiębiorstw. Silny złoty z jednej strony pozwala zniwelować negatywne skutki wysokich cen surowców, z drugiej — wpływa coraz wyraźniej na sferę realną gospodarki. W rezultacie w II kwartale spadła opłacalność eksportu, co oczywiście przekłada się na niższą aktywność w całej gospodarce.

Przedstawiciele RPP zdają sobie z tego sprawę, stąd ostatnie ich wypowiedzi utrzymane były w tonie gołębim. Tezę o utrzymaniu stóp procentowych wspiera zmiana godziny konferencji po posiedzeniu RPP (z tradycyjnej 16 na 15). Zgoda panuje również w odniesieniu do oczekiwanego wydźwięku komunikatu po posiedzeniu — powinien on mieć łagodny charakter.

RPP nie powinna więc zaskoczyć rynku. Kontrowersje dotyczą dopiero następnych miesięcy. Większość ekonomistów zgadza się, że szczyt inflacji nadejdzie w sierpniu. To, że oficjalne dane o inflacji w sierpniu zostaną opublikowane dopiero w połowie następnego miesiąca, czyni bardzo prawdopodobnym scenariusz zakładający podwyżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. Dalsze decyzje władz monetarnych zależą od tego, co będzie się działo z inflacją w ostatnim kwartale roku. Jeszcze niedawno oczekiwano jej wyraźnego spadku w tym okresie. Jednak wciąż utrzymujące się globalne szoki podażowe oraz wzrost krajowej konsumpcji podtrzymywany rosnącymi płacami, każą brać pod uwagę możliwość pozostania inflacji na wysokim poziomie jeszcze przez dłuższy czas. Przyniesie to oczywiście określone implikacje dla polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wołowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu