Stopy idą w dół, ale złoty znów jest mocny

Jacek Jurczyński
opublikowano: 31-05-2002, 00:00

Środa była dniem bogatym w wydarzenia. RPP poinformowała o kolejnej redukcji stóp procentowych. O 16.00 NBP poinformował, że w kwietniu wzrósł deficyt obrotów bieżących. Pierwsze godziny sesji upłynęły na oczekiwaniu na decyzję RPP. O godz. 10.00 rada poinformowała, że obniżyła poziom stóp procentowych o 50 pkt bazowych. W chwilę po tym rozpoczęło się spotkanie z szefem resortu finansów. Do południa notowania złotego nieznacznie zniżkowały. Kurs USD/PLN wzrósł z 4,04 do 4,0585. Z 3,75 do 3,78 wzrósł także kurs EUR/PLN. Po południu złoty odrobił jednak część strat. Cena dolara spadła poniżej 4,05 zł. Poniżej 3,77 zł spadła również cena euro.

W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się z kolei publikowane późnym popołudniem dane o bilansie płatniczym w kwietniu. Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 806 mln USD. Tuż po publikacji tych danych dolar wyceniany był na 4,052 zł, a euro na 3,773 zł. Później złoty zyskiwał na wartości. Po godzinie 17.00 za dolara płacono już nawet poniżej 4,04 zł, a za euro 3,765 zł.

Notowania euro kontynuowały w środę swój marsz do góry, docierając do poziomu 0,9325/30 za dolara. Obserwowane na międzynarodowych rynkach odejście od inwestycji w dolary to głównie wynik obaw inwestorów, że Stanom Zjednoczonym nie uda się utrzymać obecnego tempa rozwoju gospodarczego. Zaniepokojenie graczy tą sytuacją widoczne jest w szczególności na Wall Street, gdzie wartość głównych indeksów systematycznie spada. O godz. 16.00 jedno euro było wyceniane na 0,9311 dolara. Europejska waluta po krótkotrwałej korekcie spadkowej powinna kontynuować swój marsz do góry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy idą w dół, ale złoty znów jest mocny