Stopy skazane na ścięcie

Bartosz Krzyżaniak
25-04-2005, 00:00

Analitycy nie mają wątpliwości: od czwartku stopy procentowe NBP będą niższe. Prawdopodobnie o 25 pkt baz.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców myślących o kredycie. Zdaniem ekonomistów, już w tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, co pozwoli bankom na zmniejszenie oprocentowania kredytów. Przemawiają za tym dane obrazujące rozwój naszej gospodarki w ostatnim miesiącu.

Gospodarcza zadyszka

— Wszystkie miary inflacji pozostają niskie, a dane o aktywności ekonomicznej wskazują na słabe tempo wzrostu gospodarczego w I kwartale. To sugeruje, że obniżka nastąpi podczas kwietniowego posiedzenia — uważa Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.

W marcu po raz pierwszy od wielu miesięcy dynamika produkcji przemysłowej była ujemna, a inflacja spadła do 3,4 proc. i tym samym znalazła się w granicach celu wyznaczonego przez NBP. Według Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (INE PAN), w pierwszej połowie roku dynamika wzrostu gospodarczego spadnie poniżej 3 proc. (w całym 2004 r. produkt krajowy brutto wzrósł o 5,3 proc.).

Skala redukcji

Niewiadomą pozostaje skala obniżek.

— Spodziewamy się 25 pkt baz., choć nie można wykluczyć, że obniżka będzie bardziej zdecydowana i wyniesie 50 pkt — uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, głów- na ekonomistka Banku Handlowego.

Jej zdaniem, za mniejszą skalą redukcji przemawiają trzy argumenty. Po pierwsze, silny efekt zeszłorocznej bazy wpływa na pogorszenie danych w I połowie 2005 r. (w okresie naszego wejścia do UE zarówno produkcja, jak i inflacja mocno podskoczyły). Po drugie, do większej redukcji nie skłaniają notowania złotego, który w ostatnich tygodniach osłabił się o blisko 7 proc.

— Rada, podejmując decyzję, będzie także brała pod uwagę niepewność polityczną w przededniu głosowania nad samorozwiązaniem się Sejmu. Nie wiadomo, czy premier poda się do dymisji i jaki będzie wpływ jego decyzji na rozwój sytuacji politycznej, a także na rynki finansowe — dodaje ekonomistka BH.

Analitycy liczą na to, że kwietniowa obniżka nie będzie ostatnią w tym roku. Według INE PAN, dzięki niskiej inflacji, która w IV kwartale ma spaść poniżej 1 proc., do końca roku główna stopa procentowa NBP obniży się do 5,25 proc., czyli łącznie o 75 pkt baz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy skazane na ścięcie