Czytasz dzięki

Stopy w Indiach powinny pozostać bez zmian

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-09-2020, 10:07

Bank Rezerw Indii nie powinien zmienić poziomu stóp procentowych podczas posiedzenia w tym tygodniu, ale może przedstawić pierwsze od lutego prognozy, informuje Reuters.

Zdaniem wszystkich ankietowanych ekonomistów, benchmarkowa stopa procentowa pozostanie na poziomie 4,0 proc. Większość z nich również uważa, że nie dojdzie do żadnych zmian do kwartału styczeń-marzec 2021 r.

Przed RBI stoi poważne wyzwanie. Musi bowiem radzić sobie z wysoką inflacją detaliczną, zachowując jednocześnie akomodacyjną politykę, aby wspierać gospodarkę, która spadła w ostatnim kwartale o 23,9 proc. Był to najgorszy wynik w historii indyjskiej gospodarki. 

W sierpniu inflacja ukształtowała się na poziomie 6,69 proc. i piaty miesiąc z rzędu utrzymała się powyżej górnej granicy średniookresowego przedziału celu RBI wynoszącego 2-6 proc.

Bank centralny do tej pory powstrzymywał się od przedstawiania jakichkolwiek prognoz dotyczących PKB lub inflacji z powodu podwyższonej niepewności i ryzyka konieczności częstego korygowania projekcji.

Od końca marca RBI obniżył główną stopę od 115 pkt bazowych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane