Czytasz dzięki

Stopy w Korei Płd. bez zmian

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-10-2020, 07:16

Zgodnie z oczekiwaniami zdecydowanej większości ekonomistów, Bank Korei nie dokonał zmian w poziomie stóp procentowych. Benchmarkowa stopa nadal więc kształtuje się na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc., donosi Reuters.

BOK tłumaczy swoją neutralną decyzję koniecznością zachowania kontroli nad rozgrzanym rynkiem nieruchomości mimo faktu, że cała gospodarka doświadcza największego spadku od ponad dwóch dekad.

Eksperci podkreślają, że działania BOK wynikają z niebezpiecznej sytuacji w nieruchomościach, gdzie w ciągu minionych trzech lat średnie ceny domów w stołecznym Seulu wzrosły o ponad 50 proc. Pandemia koronawirusa, która boleśnie dotknęła inne działy gospodarki, jak na razie miała ograniczony wpływ na rynek nieruchomości.

Czwarta co do wielkości gospodarka Azji pogrążyła się w recesji w drugim kwartale i może przeżywać poważny kryzys w nadchodzących miesiącach, jeśli rosnąca liczba przypadków koronawirusa w USA i Europie wpłynie na aktywność gospodarczą i popyt na eksport.

By przeciwdziałać skutkom pandemii BOK w tym roku obniżył już stopy procentowe o 75 punktów bazowych i mocno zaangażował się w skup obligacji. Znacząco poluzował politykę pieniężną, a wprowadzone bodźce fiskalne mają wartość ponad 277 bln wonów (230,89 mld USD).

Bank centralny oczekuje, że południowokoreańska gospodarka, oparta w dużej mierze o eksport skurczy się w tym roku o 1,3 proc., najmocniej od ponad 20 lat. Tymczasem w II kwartale 2020 r. PKB spadł o 3,2 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami tego roku, notując najgłębszą ujemną zmianę od 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane