Czytasz dzięki

Strateg Morgan Stanley prognozuje korektę S&P500

opublikowano: 20-10-2020, 13:26

Mike Wilson, który w sierpniu trafnie przewidział nadejście przeceny na rynkach akcji uważa, że obecnie inwestorzy także powinni przygotować się na spadki cen.

Główny strateg amerykańskich rynków akcji w Morgan Stanley uważa, że jest ryzyko spadku S&P500 o 10 proc. poniżej szczytu zanotowanego w poniedziałek w ubiegłym tygodniu. Zwrócił uwagę, że indeks po raz drugi nie zdołał w ciągu dwóch miesięcy przekroczyć linii długoterminowego trendu łączącej szczyty rynku notowane w okresie ostatnich czterech dekad. Wilson wskazuje dodatkowo szereg przeszkód natury makroekonomicznej, począwszy od braku porozumienia w sprawie kolejnego wsparcia gospodarki USA, przez nasilenie pandemii, po zbliżające się wybory prezydenckie w USA. Wszystkie te czynniki mogą zwiększyć zmienność, co zniechęciłoby inwestorów do kupowania akcji.

Bloomberg

- Wobec tak dużej niepewności w okresie następnych kilku miesięcy uważamy, że kolejna 10 proc. korekta od szczytu w poniedziałek jest najbardziej prawdopodobnym wynikiem w krótkim terminie zanim rynek byka wróci – napisał Wilson do klientów banku.

Spełnienie jego prognozy oznaczałoby spadek S&P500 do 3172 pkt., poziomu zbliżonego do 200-dniowej średniej ruchomej indeksu. W poniedziałek S&P500 spadał o 1,6 proc. do 3426,9 pkt.

W sierpniu Wilson ostrzegał, że wzrosty S&P500 mogą okazać się nietrwałe. 2 września indeks wspiął się do 3580,84 pkt. aby potem stracić prawie 10 proc. wartości przez kolejne trzy tygodnie. 

Wilson obecnie podkreśla, że nie jest przypadkiem iż szczyt na początku września i w poniedziałek w ubiegłym tygodniu znajdował się w pobliżu poziomu 3550 pkt, który w jego ocenie jest bardzo silnym oporem.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane