Straty kredytowe spowodowane pandemią mogą sięgnąć 1 bln USD

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 01-03-2021, 14:40

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oszacował, że fale bankructw wywołane pandemią koronawirusa mogą przyczynić się do globalnych strat kredytowych sięgających 1 bln USD.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych - główna siedziba w szwajcarskiej Bazylei
Bank Rozrachunków Międzynarodowych - główna siedziba w szwajcarskiej Bazylei
Gianluca Colla

“Liczba niewypłacalności przedsiębiorstw wzrośnie w miarę wycofywania programów pomocowych, nowych nawyków konsumpcyjnych i praktyk biznesowych przyspieszających redukcję zatrudnienia w poszczególnych sektorach” - napisał Bank Rozrachunków Międzynarodowych w opublikowanym w poniedziałek raporcie kwartalnym. „Nadciągający wzrost liczby upadłości spowoduje straty kredytowe, które będą musiały zostać zaabsorbowane przez system finansowy lub podatników” - dodano.

BIS szacuje, że straty w sektorze turystyki i rekreacji, który mocno spowolnił po nałożeniu ograniczeń, wzrosną o ponad 8 proc. w porównaniu z latami 2018-19. W handlu, transporcie i usługach straty zwiększą się z kolei o 1,5-3 proc. Łączna wartość niespłacanych kredytów we wszystkich sektorach światowej gospodarki może sięgnąć 1 bln USD.

Wśród krajów najmocniej narażonych na niepożądany wpływ zwiększonej liczby bankructw, Bank Rozrachunków Międzynarodowych wymienia m.in. Wielką Brytanię, Francję i Włochy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane