Sygnał ostrzegawczy z amerykańskiej gospodarki

opublikowano: 12-12-2017, 19:41
aktualizacja: 12-12-2017, 19:44

Spadająca wartość udzielonych w USA kredytów dla przedsiębiorstw może oznaczać pogorszenie ich zaufania do gospodarki.

Większość odczytów makroekonomicznych z USA wskazuje na boom w największej gospodarce świata. Na tym tle negatywnie wyróżniają się dane o akcji kredytowej w segmencie przedsiębiorstw. Wartość udzielonych tej grupie przez banki kredytów spadła trzeci tydzień z rzędu, wynika z danych opublikowanych w piątek przez Fed. Wprawdzie od wrześniowego szczytu wartość udzielonych kredytów obniżyła się o mniej niż 0,1 proc., a przedsiębiorstwa mogą wstrzymywać się z decyzjami inwestycyjnymi w oczekiwaniu na zapowiadane przez administrację Donalda Trumpa zmiany w podatkach.

Jednak dynamika akcji kredytowej bardzo słaba była już od początku roku. Wynosiła około 1 proc., co oznaczało silne hamowanie w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku sięgającego 7,3 proc., a także najsłabszy wynik od 2010 r., kiedy wartość udzielonych przedsiębiorstwom kredytów spadła o 5,7 proc. Niepokojący jest fakt, że towarzyszyło temu złagodzenie standardów udzielania kredytów przez banki. Oznacza to, że przyczyną spowolnienia akcji kredytowej musi być słaby popyt przedsiębiorstw na dług.

„Z półrocznej prognozy instytutu ISM wynika, że przedsiębiorstwa oczekują w 2018 r. wolniejszego tempa wzrostu inwestycji oraz rekrutacji nowych pracowników. Tylko niewielka część z nich przyznała, że projekt reformy podatków ma wpływ na ich decyzje inwestycyjne. Menedżerowie zarządzający zakupami przewidują na 2018 r. wzrost wydatków inwestycyjnych o 2,7 proc., w porównaniu z notowaną w tym roku dynamiką 8,7 proc.” – zauważa agencja Bloomberg.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane