Sygnity rozważa sprzedaż dwóch spółek

opublikowano: 21-05-2018, 22:00

Informatyczna grupa niebawem może się istotnie odchudzić. Trwają przygotowania do sprzedaży Geomaru i Sygnity Business Solutions.

Podpisana przez Sygnity z wierzycielami pod koniec kwietnia umowa w sprawie restrukturyzacji zadłużenia umożliwia m.in. sprzedaż części aktywów grupy. — Sygnity prowadzi wstępne prace zmierzające do sprzedaży Geomaru i Sygnity Business Solutions (SBS) — usłyszeliśmy z trzech niezależnych źródeł. Według nieoficjalnych informacji, pierwsza spółka jest wyceniana na około 10 mln zł, druga na 30 mln zł. W księgach Sygnity Geomar wyceniony jest na 8,6 mln zł, a SBS — na 41,5 mln zł.

Czas wyprzedaży: Mariusz Nowak, prezes Sygnity, pod koniec kwietnia podpisał z wierzycielami umowę restrukturyzacyjną, którą teraz trzeba zrealizować. Jedno z jej postanowień to sprzedaż aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością.
Zobacz więcej

Czas wyprzedaży: Mariusz Nowak, prezes Sygnity, pod koniec kwietnia podpisał z wierzycielami umowę restrukturyzacyjną, którą teraz trzeba zrealizować. Jedno z jej postanowień to sprzedaż aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością. Fot. Marek Wiśniewski

Restrukturyzacja majątku

Plany informatycznej grupy nie dziwią — planowane emisje akcji nie pokryją całości zadłużenia spółki, uwzględniając nawet dyskonto w spłacie obligacji. Poza obligacjami i długiem handlowym spółka ma też zobowiązania wobec partnerów. W tej grupie największym wierzycielem jest Microsoft (jedyny podmiot wymieniony z nazwy w umowie restrukturyzacyjnej). Umowa zakłada m.in. wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Sygnity, niezwiązanej z podstawową działalnością, i wykorzystywanej przez Sygnity Business Solutions oraz sprzedaży jej do Sygnity Business Solutions. Zgoda na transakcję została już udzielona przez walne Sygnity.

Srebra rodowe

Geomar to spółka działająca na rynku od 1990 r. Specjalizuje się w geoinformatyce geodezji i kartografii. Jej główni klienci to m.in. GUGiK, urzędy miast i powiatów oraz firmy. W 2016 r. spółka miała 8,2 mln zł przychodów i 0,1 mln zł zysku operacyjnego. W 2012 r. przychody sięgały blisko 18 mln zł. Pod koniec 2016 r. Jan Maciejewicz, ówczesny prezes Sygnity, informował, że „w niedługiej perspektywie spółka powinna zacząć wypłacać dywidendę”. SBS powstała w 2015 r., w wyniku połączenia kompetencji spółki Max Elektronik (wcześniej część grupy Emax, z którą połączył się

Computerland, tworząc Sygnity), oferującej rozwiązania oparte na własnych technologiach informatycznych, z częścią Sygnity, skupiającą kompetencje konsultingowe oraz wdrożeniowe w zakresie praktycznego wykorzystania rozwiązań klasy ERP, CRM czy BI. Jest producentem systemu wspomagającego pracę przedsiębiorstwa Quatra Max. Firma zatrudnia blisko 150 osób i, jak informuje na stronach internetowych — ma 300 klientów. W ostatnich latach Sygniti zwiększyło zaangażowane w obu spółkach i obecnie w każdej ma po 100 proc.

Wspólny mianownik

Największym akcjonariuszem Sygnity z zaangażowaniem około 20 proc. jest Cron. Spółka jest też największym akcjonariuszem giełdowego Simple, w którym posiada ponad 31 proc. akcji. Rafał Wnorowski, prezes Simple, jest członkiem rady nadzorczej Sygnity, podobnie jak Paweł Zdunek, współwłaściciel Crona. Simple, tak jak SBS, specjalizuje się w systemach klasy ERP. Sprzedaż Geomaru czy SBS nie byłyby pierwszymi transakcjami odchudzającymigrupę. W 2015 r. Sputnik Software, spółka z grupy Atende, kupił od Sygnity prawa do oprogramowania „Zintegrowany System Informatyczny Urząd NT”. Dzięki umowie Sputnik Software pozyskał około 900 klientów i zdobył pozycję największego producenta oprogramowania dla jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Według nieoficjalnych informacji, w minionym roku Polska Grupa Energetyczna negocjowała odkupienie od Sygnity praw majątkowych i kodów źródłowych do wykorzystywanego systemu bilingowego. Do transakcji nie doszło.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sygnity rozważa sprzedaż dwóch spółek